Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. CIV, n. 2883
source date: [1021 May 19] [Mezzetti, Le carte, p. 269: per datare il documento si combinano
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine Patris] et Filii [et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificatus domni ... pape sede an]no detj[mo], imperante domno nostro H[enrico... die] nonodetjmo mensis maii, [inditjone... Omnibus manifestum est atque co]ngrua ratjone dispo[situm] libe[nter] debere eorum desideri[i]s annuere pro qu[i]bus [venerabiliorum] [lotjs meliorandique causa proficiunt. Et ideo ego quidem in] Christi nomine domnus Guido [presbiter et monachus] adque [a]bb[at]e regule mon(asterii) Sancte sen[per]que virginis De[i] gene[tricis] Marie qui vocatur im Po[mpos]i[a...] Benedicti de tjvitate Perusie petitori[s ...] [...] et iug[ale ... here]dum per h[en]fiteu[tica]rium ius a presenti die [concedo et largior atque] confirmo illis [rebus] et po[ssessionibus] [...]pre[...] que suprascripto mon(asterio) [nostro possidet] in loco qui vocatur Corniola [...] [... f]undis et [... ter]ra et vinea nostra [...] [...] hec [omnia cum terris, vineis, pa]scuis, [silvis, salectis], satjon[a]b[ilibus, arbustis, a]rboribus, pumiferis et infructiferis, [case seu casal]ibus et cum omnibus sibi pertinentibus, cum [...] [...]gla[...] et [...] Sancti Felitj[a]ni que sunt posite in suprascripto loco qui vocatur Cor[ni]ol[a ..]o et s[...] et p[...] [...]is et [...] suprascriptis lotjs [...] et [omnibus rebu]s que superius leguntur ovenerunt in suprascripto mon(asterio) nostro ab omni [...]iu[...] [...]and[...] et ab[..]gno similiter [...] mon(asterio) nostro et a Mengarda [...] iugal(e) [...]que [...] [...]ori numero ce[... con]s[titu]tis t[erritorio] Perusino, plebe Sancte Savine; interrafines de is omnibus rebus que s[u]perius leguntur: a primo [latere] f[lu]vius Age[...] inde perveniente ad plebe Sancti Savini de lacu Perusie usque [a]d pel[.]gas[...] [..] inde perveniente [...]ti de Magnano perveniente in Geenna que est primo latere. Et insuper concedimus et largimus vobis [...] [... henfite]ussin sit vobis concessum seu filiis et nepotibus illorum. Dum illis superius nomi[na][tis g]ermanis [petitoris ... divi]na gra[tja] i[n hanc] luce [iusserit] permanere vitam, concedo et largior illis germanis seu filiis et nepotibus ill[o]rum [omnes res] que superius legun[tur] ab[endas, tenendas], possi[de]ndas, laborandas, def[en]sandas [et in omn]ibus melliorandas et ego suprascriptus abbas cum meis subcessoribus ipsum [suprascriptum petitorem ...] [... seu] fi[li]is et nepo[t]ibus a[b omni persona hominum] stare et auctoriare promitto et ex vestris propriis expensis seu [l]abo[ribus et nihil] [mi]h[i] meisque sub[cessoribus ...]. Prestantibus quoque illis superius nominatis germanis [seu filiis] [et] nepotibus illo[rum ... pensionis n]omine singulis quibusque annis omni maii mense in festivitate sancti ar[changelis] [Michaelis ...] idest in ariento de den(ariis) monete Papiensis solidos quinquaginta et qua[t]u[or] [et] per unum[q]ue[m]que s[o]l[idum a]na den(arii) duodetjm [...] adque laudabiles quas in isto loco qui vocatur Viculus nobis vel nostro misso certo persolvere [debea][tis] in eo die que superius l(egitur) [cum fi]de et pu[ritate] s[eo umilitate sine dolo aut] malo ingenio, pensio ut dictum est persolvatur. Pro eo quia exinde acce[pisti de] manibus [me]is pro suprascripti germani filii tui ut superius l(egitur) ma[nibus vestris in presentja] testium, qui hic subter scripturi sunt, caltjarios nomine, idest libro [u]n[o pro] [mo]nete Papiensis libris viginti et quinque et per [unamquemque libram ana]s den(arios) ducentos quadraginta bonos et utiles. Ita et post transitum suo suorum[que filiorum] [et] nepotum MUNIMINE expleto quandoque Do[mino sueque sancte maiestatis] placuerit, tunc totjes dictas res que superius leguntur cultas, laboratas, defensatas et in [omn]ibus [mel]io[ra]tas vel quoquit a vobis inibi adi[t]u[m meliora]tumque fuerit, ad ius, dominium, cuius est ius et proprietas, modis omnibus revertat[ur]. P[ro]mitti[mus] propterea nonnulli[s] diebus [nullisque tem]poribus vite vestre ego autem meosque subcessores textus huius pag(ine) henfiteussin inviola[re set invio]labilit[er mo]dis omnibus conser[va]re et [custodire promi]tto et hec henfiteussin a me vobis factam et minime valere nequiverit vel si [...] presumserim[us ...] me promitto meosque subcessores illis prefati germanis filii tui suisque filiis et nepo[tibus ...] libras decem et post pene solutjonem manead hec henfiteussis pag(ina) in sua firmitate. [Quam vero paginam ... scri]bendum rogavi et manus mea qui supra testibus a me rogatis obtuli s[u]bscribendum et eorum [...].

Mezzetti, Le carte, pp. 269-271, n. 121.