Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 55
source date: [1022 March 20] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni nostris Benedicti summi pontificis et huniversalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno decimmo sitque inperante domno pigisimo perpetuo agusto Enricus ad Deo coronato pacifico magno inperatore in Italia anno nono, die vigesimo m(ense) marcius, ind(icione) quinta, in Pomposia. Petimus ad vobis in Dei nomine domnus Uuido presbiter et monachus atque habb(as) regule mon(asterii) Sancte Marie qui vocatur in Pomposia, una per consensum et auctoritate cunta congregacionem et deserviencium eiusdem mon(asterii), uti nobis in Dei nomine Martinus faber cum fratribus meis in omnia medietatem de res que ic subter relegitur et in alia vero medietatem Leo qui vocatur Bonaldo in due vero partis de ipsa medietatem et in tercia vero parte Dominicus gen(er) meo nostrisque filiis et heredibus libell(ario) nomine concedistis et largistis atque confirmastis nobis rem iuris vestris suprascripto mon(asterio), idest omnes sortes vel porciones int(egras), quantascumque nostris genitoribus [per an]teriore libell(o) tenere visi fuit ad iure vestra suprascripto mon(asterio), infra tota mass[a] Fiscalia, plebe Sancti Vitalis, cum terris et vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sacionalibus, padulibus, piscacionibus et venacionibus atque cap[e]llacionibus suis et cum quantascumque ad ipsa sorte vel porciones pertinentibus vel de ipsa iure invenire potuerimus; eas habendum, tenendum, possidendum et in omnibus meliorandum, in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum, salva sanacione domnica dandum. Ita sane ut inferamus domnice racionibus vobis vestrisque successoribus rendere debeamus de grano et sicale et faba modio quinto et de minuto modio sesto, lino manna sesta, pervectum per nos colonis omnia iusticia domnica usque ad ripa Padi ubi nave vestra domnica potuerit pervenire ad tolendum; et si vineam plantaverimus in ipsa terra inter toto fruere debeamus annos nove et postea rendere debeamus anfora quarta, arbore pecto ponente tercia vicem postea sit nobis coloni cesso; et si non plantaverimus apsque omnia calumnia permaneamus; et si ronco roncaverimus fruere debeamus anno sex et postea rendere debeamus sicut de cetera terra. Pro quia exinde accepistis de manibus nostris suprascripti petitoris in manibus vestris suprascripto domno Uuido habb(ate), calciarii nomine, idest libro uno pro in arientum sol(idis) decem et octo et per unumquemque sol(idum) ana den(arii) duodecim. Magore quidem domnico vestro vel vestra dominacionem cum honore et hobediencia suscipere debeamus et successionem ei facere cum fide et puritatem seo umilitatem, sine aliqua fraude vel dolo. Si quis vero pars nostra contra os libell(o) ire tentaverimus ante perfinitum tempus sicut superius legitur, det pars parti fidem servantis ante omnis litis inicium vel interpell(acionem) pene nomine auri uncias duas et post pena solucionis manentem os libell(o) in suo robore. Quod vero libell(o) uno tinore conscripto Lopitjnus in Dei nomine tabell(ionem) scribendum rogavimus et unus alterius nobis pariter iubemus, quod consecuti sumus agamus Deum et nobis massima gr(aci)a. Signum manibus nostris Martinus faber sitque Leo qui vocatur Bonaldo et Dominicus gener ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 271-273, n. 122.