Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. CIV, n. 2881
source date: [Between 1021 May 8 and 1022 May 7] [Mezzetti, Le carte, p. 274: Della formula d
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

IN N(omine) PATRIS ET FILII ET [Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificatus vero domni ... summi pontifitjs et universalis pape in apostolica sacratissima beati] Pe[tri apostol]i Domini sede anno detjmo, [...] [O](m)NIA idem enim quod agitur diffitj[...] [...] animo ac spontanea nostra v[oluntate ...] [...] in Pampos[i]a [...] [...] pro futurum possidendum dans damus [...] [...] donatris per huius pagina nostre votj[s ...] [...] parentum nostrorum tam preteritis quam [...] vol[un]tate nullius penitus quogentes neque [compellentes ...] [...]dem basilice more salar[iu](m) pro bone [...] super se in int(egrum) vel que ibidem reiacere videtur [...] [...] terre satjonalis integrum per longnitudinem [...] [... ter]minis pertices sexaginta, finis suprascripta [...] que pergit ad basylica Sancti Martini qui vocatur [...]. Et insuper dans damus atque donamus [...] retributjo mereamur esse partitjpes [... in]ferius quamque superius habent que est posita [... sta]ria viginti et octo simulque da alio capit[e ... con]stitutum in plebe Sancti Viti cum iustis et certis [interrafines ...] ad laborandum ad iure nostra. Ut amodo [...] obstaculo vel inpedimento adurre suprascripto monesterio [...]turi sunt ut ad ipsa res pergat exinde vobis a[... abea]tis licentja per nullius titulum scripturarum a[...]dinare et si aliut hoc facere presumseritis sit [...] numquam liceat nobis suprascripti donatoris neque nullius de [...] abb(ate) aut contra tuisque successoribus eiusdem m[onesterii ...] agentibus quod disindere audeamus per nulla occ[asione ...] iuditjum et non suplicandi printjpibus quia quod [...]sti exinde permaneatis in omnibus ad omnia [...]re vel minuare aut aliquam contraria [...] omnia que superius legitur ab omni persona hominum [...] absque ullo dolo vel vim metu aut [...]. Nam si quod absit et advertat [...] que superius legitur tunc non solum reatum m[...] eiusdem monesterio Sancte Marie [qui vocatur in Pamposia ...] firmitatem sub st(i)p(u)l(acio)n(e) [subnixa ...]. Ioh(anne)s de Amoneta s(upra)s(criptus) donatore uic pag[ina donacionis ...]. Signum manus suprascripta Agathe iuga[le ...]. Uogo filio conda Urso pat(er) [civitatis ...]. Leto filio Urso huic pagina(m) donac[ionis ...]. Petrus filio q(uon)d(am) Ioh(anni)s uic pa[gina donacionis ...]. Verardo filio q(uon)d(am) Cceletino uic p[agina donacionis ...]. Uberto filio Ioh(anni)s uic paina(m) do[nacionis ...]. MARTINUS [...] superius legitur post roboratjone [...].

Mezzetti, Le carte, pp. 274-277, n. 124.