Ferrara, Archivio Storico Diocesano, Archivio dei Residui Ecclesiastici, San Benedetto, sez. 4, n. 46, c. 631r
source date: [1022 June 25]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Henricus augustus imperator secundus accipit sub protectione imperiali abbatiam et liberam facit ab omni subiectione archiepiscoporum sive aliorum, ut sit regalis nulli subiecta personæ dominantium et ipsius monachi a factione secularium immunes de suis qualem voluerint abbatem per episcopum Comaclensem consecrandum eligant. Confirmat ei, que ab Oddone imperatore tertio supra donata sunt et seu concessa, videlicet ipsam abbatiam cum omnibus pertinentiis suis et cum lateribus desuper in tota insula: primo latere Pado percurrente in mare, secundo latere littus maris, tertio latere Gauro; insuper piscaria que vocatur Volana, a rivo Baderino usque in mare et locus qui dicitur Lacu Sancto cum omnibus sibi pertinentibus, quantacumque in apostolicê Sedis precepto releguntur, vel infra totum comitatum Comaclensem et Ferrariensem et Gavellensem et in civitate Ravenna et in comitatu Corneliense et Faventino et Liviense et Pupiliense et Cesenate et Ariminense et Fanense et infra totum comitatum Perusinum cum areis, êdificiis, castris, capellis, silvis, pratis, pascuis, salictis, olivetis, vineis, montibus, planiciebus, aquis aquarumque decursibus, piscationibus, venationibus, salinis et cum omni utilitate, quê nominari aut scribi potest. Ostenditur bulla olim cereo sigillo roborata. Inchoans: In nomine et individuê Trinitatis. Dat. VII kal. iulii, anno Domini MXXII, indictione V, sui regni anno XXIo, imperii autem VIIIo.

Mezzetti, Le carte, pp. 277-278, n. 125.

Enrico II prende sotto la sua protezione il monastero di Pomposa e ne conferma i beni e la libera elezione dell’abate. Mezzetti, Le carte, p. 277: Il diploma è tradito in forma di regesto nel Summarium quorundam privilegiorum monasterii Pomposiani, un dossier redatto in forma anonima e confezionato nel sec. XV. Il diploma perduto ha come Vorurkunden i documenti n. 52 e 95 (quest’ultimo pure tràdito solo in forma di regesto).