Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 78
source date: [1022 July] [XII sm]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Benedictus episcopus servus servorum Dei. Widoni venerabili abbati monasterii sancte Dei genitricis Marie domine nostre qui positum est in insula que dicitur Pomposia successoribusque tuis in perpetuum. Quoniam semper sunt concedenda quê rationabilibus congruunt desideriis, oportet ut devotio conditoris piê conservationis in privilegiis prestandis oraculis minime denegetur. Igitur quia postulavit tua sanctitas curvatis genibus nostram piam voluntatem, quatenus prefatum monasterium sancte Dei genitricis Marie domine nostre in insula Pomposia situm privilegio apostolico roboraretur, ne id videlicet alicui hominum preter Deo et regi subiugatum, per illam itaque auctoritatem, quam Christus dominus noster beato Petro apostolorum principi et sancte Ecclesie rectoribus concessit, constituimus et ordinamus ut numquam locus ipse aut res ad ipsum pertinentes preter Deo et regi alicui submittatur persone nullusque mortalium preter regie potestatis culmen in prefato monasterio aut in cortibus vel in castellis sive in plebibus aut in cellis seu in villis, aquis aquarumque decursibus, ripis, pascuis, silvis, piscationibus, paludibus omnibusque rebus mobilibus et immobilibus ad ipsum pertinentibus necnon in servis Dei aut in famulis utriusque sexus sive etiam in liberis super terras eiusdem monasterii residentibus aliquam ordinationem vel auctoritatem sive potestatem aut iurisdicionem tenere vel conversationem monachorum impedire seu molestiam inferre presumat aut in aliquibus locis ipsius monasterii districtum habere vel iudicare seu aliquod placitum absque licentia abbatis tenere vel res monasterii invadere aut quovis modo alienare aut fodrum vel paratas seu aliquas publicas functiones exigere vel requirere audeat et tam a potestate archiepiscoporum quam ab omnium subtraimus regali tantummodo vel imperiali submissum ditioni vel defensioni. Necnon et confirmamus vobis piscariam que vocatur Bolana cum suis pertinentiis. Si quis autem, quod minime optamus, inobediens et contemtor huius nostri privilegii in toto vel in parte repertus fuerit vel occasione cuiuslibet persone temerare presumserit nisi resipuerit, maledictionem a Patre et Filio et Spiritu Sancto consequatur et cum diabolo eiusque sociis atrocissimis penis et eterno incendio deputetur nec resurrectione electorum futura dignus inveniatur et a communione et sancte matris Ecclesie sinu et a consortio sanctorum sit alienus. Scriptum per manus Stephani primiscriniarii sancte apostolice sedis in mense iuleo et indictione quinta. BENE VALETE.

Mezzetti, Le carte, pp. 279-282, n. 126.

Benedetto VIII dispone che Pomposa non sia sottoposta ad altra autorità che quella regia e imperiale.