Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 56
source date: [1008 January or 1023 January] [Mezzetti, Le carte, p. 283: gli elementi utili a
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine Patris et Filii et Spiritu] Sancti. Anno Deo propitjo pontifi[cat]us domni nostri [… summi pon][tificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli] [Domini sede ... mense g]enuario, indicione ses[ta], Cumiaclo. Petimus [a te quidem] [in Dei] nomine [domnus ... presbiter] et monachus [atque abate regule] mon(asterii) Sancte Marie [qui vocatur in Pom]posia, una [cum consensum et auctoritatem congregacionem] deservie[n][ci]um eiusdem mon(asterii), uti no[bis in] Dei nomine Dom[inic]us de Petrus de [Valeria ......] heredibus meis livellarii nomine concedistis et largistis atque confirmastis nobis [rem] iu[ris vestri] [suprascripti monasterii], idest una petja terre [quod est] casali celo tecto, qui e[st possita isti][us] Cumiaclo, in reione episcopo Sancti Cassiani, abente in longit[udinem suam pedes ...] [... et in latitu]dine sua pedes [...]: ab uno latere [....] et ab alio [latere ... seo] at tertjo latere heredes quondam [Ur]so iudex atque at quarto latere androna de comunis et [sibi pertinentibus] qui decurrit at plathea publica at suprascript[a rem vel at prenominato] [ac]cesso etsiente per ribo quam[que et per terra andito at canale da campo qui vocatur ...], cum ingresso et egresso suo et cum omni [sua pertinencia sicut superius legitur; eas abendum], [t]enendum, possidendum, defensandum et in omnibus melio[ran]dum, in annis [advenientibus viginti] et novem at renovandum salva sanatjone domnica dandum. Ita sane ut [inferamus] domnice ratjonibus nobis nostrisque filiis et heredibus dare debeamus omnique an[no mense] martio infra indicione den(arios) trex tantum pensionem ut dictum est persolvatur. Pro quia [exin]de accepistis de manibus meis petitore in manibus tuis suprascripto patrono in presencia testium, qui ic supter supscripturi sunt, caltjarii nomine idest mantello un[o pro] in argentum sol(idis) trex et per unumquenque sol(idum) ana den(arii) duodetjm. Si quis vero pars nostrum contra os libello ire temtaverimus ante perfinitum tempus sicut superius legitur, det pars partis fidem servantis ante omnis litis initjum aut interpellatjonem pene nomine auri untjas duas et pos penem sol(ucionem) m(anente) os libello in suo rubore. Quos vero libello uno tinore conscripto Petrus in Dei nomine tabell(ionem) et dativus scribendum rogavi et unus alterius nobis pariter iubemus, quod consecuti sumus agamus Deum et vobis m(aximas) gr(acia)s. Signum manus mea Dominicus de Petrus de Valeria petitore at omnia suprascripta cui relectum est. [Signum] [mani]bus nostris Petrus Russo, Petrus de Mari[no], Leo Sarto testibus vo[catis at omnia suprascripta cui relectum est. ...]suo rogatus t(es)t(e) s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, pp. 282-284, n. 127.