Federici, Codex, I, pp. 328-332 (Mezzetti, Le carte, pp. 284-286, n. 128)
source date: [1023 Mach 15] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propitio pontificatus domini nostri Benedicti octavi pape sede anno undecimo sitque imperante domino piissimo perpetuo agustus Henricus a Deo coronato pacifico magno imperatore anno decimo, die quintodecimo mense martio, indictione sesta, in loco qui vocatur Pomposia. Ea enim que gesta esse videntur prolixis temporibus memoriter retineri non possunt, ideo scripture vinculis anotari eccum est. Igitur cum Christi auxilium dum atesset domnus Vido gratia Dei abbas monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia, Andreas presbiter et monachus qui vocatur de Guandilo, Iohannes presbiter et monachus, Bonizo monachus, Lambertus monachus, Ubertus presbiter et monachus ante facie monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia, subtus muro volta ante regia ipsius monasterii, ibique cum illi causa residentium atque atstandum viri corum nomina hec sunt: Gualfiedus comes, Guinto de Malano, Romualdus ...egardus fili Ugato, Iohannes filius quondam Giraldus, Rainaldus filio Galrardus de Canale, Martinus qui vocatur de Sopizo et me presente Petrus in Dei nomine tabellio et dativus et aliis plures, qui longum est adscribendum, in nostrorum supradictorum omnium presentiam haccedens Dominicus presbiter, Mainfredus iudes, Malafus, Iulianus de Genuaria, Befanius, Iohannes de Andreas, Martinus de Augenia, Leo de Olio, Iohannes de Laurentius, Petrus de Marina, Leo de Ripa et apprehenderunt manibus illorum virgam et miserunt in manum de supradicto domno Guido abbas et dixerunt: ‘Hecce pospondimus una cum nostris filiis et nepotibus quod, si unquam in tempore aliquam molestia vel requisitione facere voluerimus de piscaria que vocatur Volana, cum aliis omnibus asociare voluerimus incontra vos domnus Guido gratia Dei abbas aut incontra vestris successoribus, per nullam occansionem atque ingenium neque per nos neque per nostris filiis et heredibus neque per nostrarum summissarum personarum, cum si aliquis contra vos de supradicta piscaria insurserit, promitimus vobis scunstare et defensare in omnibus; et si hec facere voluerimus composituri nos repromittimus una cum nostris filiis et heredibus per unaquaque persona auri libra una et post pene solutionem manentem hanc paginam sponsionis in sua firmitate’. Et ipso domnus Guido gratia Dei abbas cum oc audivit et vidit et recepit ipsa sponsionis in manum sua et clare voce dixit: ‘Et ego eam sic recipio et deprecor vos omnes qui inibi estis pro futurum testimonium’. Hoc factum est sub die et mense et indictione supradicta sesta, in loco qui vocatur Pomposia. Dominicus presbiter in ac breve sponsionis manu mea subscripsi. Mainfredi in Dei nomine tabellio ad ... breve sponsionis manu mea subscripsi. Iohannes in ac breve sponsionis manu mea subscripsi. Martinus Sopizo in ac breve sponsionis manu mea subscripsi. Befanio sponsitore manu mea subscripsi. Signum manibus nostris Maiulfus, Iulianus de Genuaria, Iohannes de Andrea, Leo da Ripa, Leo de Olio sponsitoris at omnia supradicta cui relectum est. Valfredus comes in hac sponsione interfui et subscripsi. Iohannes filio Ato in hac ponsione interfui et subscripsi. Iohannes filio condam Ginaldo in ac sponsionis interfui et subscripsi. Petrus in Dei nomine tabellio et dativus scriptor huius paginam sponsionis de omnibus sicut supra legitur post roborationem testium atque tradita complevi et absolvi. Notitiam testium idest: Vualfredus comes, Iohannes filio Ato, Iohannes filio quondam Giraldo, Martinus qui vocatur de Sopizo, Martinus filio Vitalis.

Mezzetti, Le carte, pp. 284-286, n. 128.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 328-332).