Federici, Codex, I, pp. 313-314 (Mezzetti, Le carte, pp. 289-290, n. 130)
source date: [1023 October] [Perugia]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus donno Benedictus sumo pontifice universali papa sede anno decimo, mense octuber, indiccione sexta, Perusia. Profitentes profitemur ego qui sumus Guinizo filio quondam Georgius faciamus ac cartula promissionis a vobis Bonizo et Bonizo, frater et filio, monachi de Sancta Maria Ponposia, promitto ego supradicto Guinizo dare a vos iamdicti monachi de boni denaris de Papia dare libras sex et solidi quinque, venientes supradicto prosimo messe madio in vestivitate sancti Aggelli qui est octavus calende, sicut ego promisi dare illa vestivitate sancti Godencii qui fui in isto mense octuber. Et si ego supradicto Guizo et meo nuncio ad ipso termine non adimplevaverimus quod supra legitur, si vero recipere volueritis, ut vos abeatis licencia ipsa terram quem mihi ovenit per piuticcione, dabam te Guido de Ponposia abbatis licencia ipsa terra cum omnia intra se vel extra se volueritis introire et ingredere et tenere sine ... demolire debes, hexcepto quanto precio ipso, quanto per conveniencia vestra et vestra iusta estimacione in me reservo potestate. Et si ego cuncta quod superius legitur non adinplevero ad ipso supradicto termino, promitto vobis facere cartula securitatis, predicta res secura abeatis de mea partem vel meis heredes; et si ego supradicto qui contra ista cartulam promissione ire tentaverimus vel coruppere, annuere seu refragare voluerimus, quia promitto ego supradicto Guinizo vel meis heredibus dare a vos supradicti monachi vel an volueritis, pene nomine, de ariento libras vinti. Et post penam soluta ista cartula promissione si firma et stabilem omnique tempore. Ego Guinizo in ac cartula a me facta manus mea subscripsi. Sinum manus Guinizo filio Iohannis teste subscripsi. Signum manus Urso filio Perusio teste subscripsi. Signum manus Petrus de Onesto teste subscripsi. Ego Iohannes tabellio scripsi et complevi.

Mezzetti, Le carte, pp. 289-290, n. 130.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 313-314).