Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 58
source date: [1024 January 27] [Asorfiumana]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

I[n no]mine Patri et Filii et Spiritum Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni nostri Benedicto pape sede anno de[cimo][secundo], domno Enrico invictissimo inperator anno decimo, die vicesimo septimo mense ianuario, indiccione sept[ima, in] [loco] qui nominatur Asorfiumana. Petivi a vobis domno Guido v(ir) v(enerabilis) abbas regule monesterii Sancte Marie qui vocatur im Po[m]pu[si]a, c[um de][servi]encium eiusdem regule, ego quidem Ioh(anne)s filio quondam Bonizo de Perusia petitor seo a filii et nepotibus mei per enfiteuticario iu[re a pre][senti die] concedis[tis mihi] rem et possessione et proprietatis monesterii vestri, idest omnia octava porcione de m[...] [...] ad iamdicto monesterio in fundo Viculo et in fundo Graniano et in Llopenne et in Rac[...] [se]hu fundora vel locis quod modo nuncupantur, cum mansaricia vestra domnicata ibi edific[ata ...] [..] et vinea vestra domnicata et colonicata vel comodo inn alique omine o[...] [c]um terris et vineis, campis, prateis, pascuis, silvis, salectis, sacionabilibus, arbustis et sa[...] [...] infructiferis diversisque ingeneribus et cum omnibus sibi pertinentibus [quod est oc]tava parte de predicta res quod superius legitur cum eclesies et castellis set mulindinis edific[iis et] [c]um egresso [et r]egresso eorum et cum omnibus sibi pertinentibus vel suiacentibus infra [...] [...] interrafinis fines de iis omnibus: ab uno latere finis con[...] [..]vambium, a secundum latere fluvius Assinum, a tercio latere albeo Tiveris et a quarto latere fluvio S[...] perveniente a suprascripta fine et ubi [..] amfra prenominate finis; et sit in illis cumcesso et a f[iliis] et nepotibus suii eas res quod superius legitur abendas, tenendas, posidendas, laborandas et omnibus [defen]sandas, ipsa suprascripta res quod est octava parte de omnia ipsa res amfra prenominate finis, [que mihi] [o]venit per cartule e predicto monesterio Sancte Marie da Bonizo iudice et da Rotru[da iuga]lem sua et da filii illorum et da Pepo filio Leo et da Leto presbiter tibi Ioh(anne)s et a filiis et a nepotibu[s tuis]; et tui suprascripto abbas et a tuisque successoribus ab omni persona ominibus stare et atoriare debe[atis et] ex illis propriis expossis et seu laboribus nichilque vobis vestrisque successoribus nisi inferius atfini[ta pen]sione inferere debeamus. Prestantibus quoque illis superius nominato et filii et nepoti[bus vestris] indesinenter secundum paina peticcionis nostre pensionem nomine sinculis quibusque annis omni m[arcio] mense in vestivitate sancti archanili Mihielis infra indiccione pro iis omnibus rebus quibus [...] [...] in ariento den(arios) numero monete Papiense solidi dece, pro unoquamque solido dena[rii] duodeci boni et spendivilis quas in isto loco quod vocatur Vic[u]lo vobis vel a vestro [...] persolvere debeamus in eo die quod superius legitur cu[m fi]de[m et] puritatem seo umilitate et sine dolo [vel] malo ingenio pensione dicta est persol[vatur. Pro] eo q[uia] exinde acepiste de manibus m[eis in ma]nibus vestris in presencia illius, calciarii nomine, solid[os de] monete Papiense [... Ita et post transito] tuo vel filii et nepotibus tuis, munimine explat[o quandoque] Dominum sue sancte maiestat[is melio]ratamque fuerit at ius dominium, cuius est iure pro[pri]etatis, [modis omni]bus [reverta]t. QUOD si QUOD absit [et avertat] [div]ina potencia et omnia que superius legitur non obscervaverit ex [... ates]tacione confirmo quia dat[uro me] [pro]m[i]tto cum meis filii et nepotibus vobis et a vestrisque sucesoribus an[t]e omnis lite inicium aut interpellacioni[s pene] nomine auri octimi libras una et uncie tres. Et pos pen[e] so[lu]cione ma[nente] hec peticcionis pa[ina in] sua firmitatem. Ego Iohannes qu(o)nd(am) Bon[izo rog]avi et m(anu) [mea subscripsi]. Ego [.]ai[...] me t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). Si[g]num manum Guido rogatus [teste subscripsi]. [I]oh(anne)s filius [...]. Scripta ista peticcione [...] complevit.

Mezzetti, Le carte, pp. 292-293, n. 131.

La scrittura, le monete pavesi del calciario, i fiumi Tevere e Assino fanno pensare alla zona compresa tra Gubbio e Umbertide (Perugia). Una nota dorsale di fine XII secolo assegna in effetti la carta a Cobio (Mezzetti, Le carte, p. 291).