Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. CIV, n. 2885 e 2888
source date: [Between 1025 January 14 and 1025 January 16] [Mezzetti, Le carte, p. 294: Le le
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et [Filii et Spiritu Sancti]. Anno Deo propitjo pontific[atus] domni [nostri] Ioh(anni)s sumoque p[ontificis et univ]ersalis pape in acpostolica sacratiss[ima] beati Petri apost[oli Domi]ni sed[e] anno primo cosecratj[o]nis eius, die [..][.]todetjmo mensis genuario, ind(icione) obtava, Arimi(nen)s(i)s. Pr[ofi]tentes profit[e]mus nos quidem in Dei nomine Liutjo filio Ma[r]tinus et Domin[itj]a iugalis per ipsius consens[um ...] [...] omni suprascripti vinditoris [..] per [uius pagina nostre] votjs, profensionis, [t]ranfers[i]on[is, sponsionis seu] perp[e]tualis trasatatjonis simulque [venditjonis a presenti] [die] vobis presentibus in Christi nomine [...][.]o[..]mo[... U]rsus [... in perpetuum] pro futuro poside[n]dum, ides[t ...] [...] [...]e idest omnes res seo [et] sortes et portjonis [...] nostra quantacumque [...]a suprascripta Domi[ni]tja [...] [...] ad Dominicus quo[ndam ...], qui est posita in fundo massa qui vocatur Misan[o, in loco qui vocatur Pater]no et in loco qui dicitur [...] et in loco qui dic[i]t[ur ...]ri et in loco qui dicitur Vitusraco [...]ria et in lo[co qui dicitur ...]sata et in loco qui vocatur Cana[va]rio, idest huna [cum fun]damentiis suis seo edifitjis suis, canalis, curtis, [... ter]ris, silvis, canetis seo et olivis, salicetis, salectis, [...] arbusteis, arboribus, pumiferi, frutiferi, [... di]versisque igeneribus, fontirinis, aquis, aqui[mulis ...] limitibus et cum omibus ad [easdem] suprascripta omibus pertinentibus [ut superius legitur] in in(tegrum), igeneraliter [et] spetjaliter [et] perenis et huna cum g[re]so et egreso suo earum pertinentibus et huna posita [in terito]rio Ariminensis et costituta plebe Sancto Erasmo vel ubi[cumque ...] potueritis vobis suprascripto coparator[e] de omnibus suprascripta rebus [...] suprascripti fundeora et locis et per suprascripto lo[co] huna cum suis iusti et [cer]tis interrafinibus suis sicut superius legitur. Que nos suprascripti iugalis vin[dito]ris ohvenit da parte subcessionis da [... quondam pa]rentorum meorum et sive per cah[r]tula cumpara[tjonis ...] donatjonis aut per donatjonis aut per [qualecumquevis titulum scripturarum aut per quodvis mod]i nobis abserit et ohovenit, ut adm[o]do [a presenti] die quando voluerit licentja et potestate abeat[is vos suprascript]o comparatore, huna cu vestrisque filiis et heredibus, per ista m[ea paina] transfersionis traditjonis in ibindem introi[re, invisti]re et firmiter detinere adque ocupare sine ull[o im]pedimentum et vos taqua et per leitima et nostra copor[ale] traditjonis vindere et donare et alienare, ingredere adque ocupare quecunque exinde facere volueritis, hu[na] cu vestrisque filiis et heredibus in perpetuum omnibus abeatis potestas et [sicu]t superius legitur iuris proprietatis. Et recepimus pretjo nos suprascripti i[uga]lis vinditoris da vobis suprascripto coparatore pro omnibus q[ue su]perius legitur, sicut inter nos bonum annimo cove[ni]t, ides de [in]ter arientu et alia movil[ia] in est[imantes et vali]entes mancosi nu[m]ero detj et per hunocoque [mancoso] abentes denari treinta et sex tantu finito [pre]tjo cora testibus ab omni decesionis seo deliberatjo[nis ca]lunie. Et si coque tepore nos suprascripti iugalis vindit[oris] qualive de nostrisque filiis et heredibus in[contr]a ista pa[ina] vi[ndi]tjonis ire aut agere vel coru[p]e[r]e aut minuare a[ut] refragare voluerimus expondimus et promitti[mus] [...] et autoriare nos suprascripti iugalis vinditori[s] huna cu nostrisque filiis et heredibus ipsa suprascripta omnibus que superius legitur [ab omni pe]rsona ominus omnique tempore et ad vos suprascripto [compara]tore et ad vestrisque filiis et heredibus et si stare et defensar[e et au]toriare n[on] voluerimus aut ca[u]satjon[e miserim]us per nos aut per tota somisa persona nostra [...] filiis et heredibus aut per q[ual]ecunquevis titullo scripturarum anteriore aut posteriore facta aut per qualecunquevis modis igenio vel argumentum mahinatjonis que omo co[gi]tare aut dicere aut [...] post [...] si minime fecerimus et omnia non obse[rvaverimus] cu[n]ta que superius legitur quia ipso suprascripto pretjo vestro, sub pe[n]a in duplo [re][dere p]romitimus nos suprascripti iugalis vinditori, huna cu nostri[sque] [filiis et] heredibus, ad tibi suprascripto comparatoris et ad vestrisque filiis et h[eredibus et post] [duplo pretjo] huic paina transfersionis [de suprascripta omnia] [que superius legitur] in sua valea persistere [firmi]ta[te]. Sub die, m(ense) et ind(icione) [suprascripta obtav]a, Ari[mi](nen)s(i)s. [Signa ma]nibus Liutjo f[i]lio Martinus [et] Dominitja iug[a]lis [petitoris a]d omnia que superius legitur ad nos [...]. [... filio] q(uon)d(am) Ioh(anni)s uic pa[i]na vindicio[ni]s ut sup(erius) l(egitur) r[o]g[atus teste subscripsi]. [......] filio q(uon)d(am) Ioh(anni)s uic paina [vi]ndici[oni]s u[t su]p(erius) leg(itur) rog[atus teste subscripsi]. Dominic[us] fili[o] q(uon)d(am) Leo uic paina vindicionis ut sup(erius) l(egitur) [ro]gatu[s] [teste subscripsi]. Signa manibus Leto filio quondam St[e]fano et Andrea filio quondam Dominicus que omnia que superius legitur [cui relectum] est. Scripta ista paina vindicionis trad[itj]onis per manus me[a] P[et]rus in Dei nomine tabell(io) [...] complevit et ad[...] et a[...]ssolvi in[..]pom[..]lia [...]st[...]li[...] et obs[...].

Mezzetti, Le carte, pp. 293-296, n. 132.