Federici, Codex, I, pp. 351-355 (Mezzetti, Le carte, pp. 296-298, n. 133)
source date: [1025 October 24] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domini Iohannis pape sedis secundi, imperatore nondum habemus, die vigesimo quarto mensis octuber, indictione nona, Ravenne. Petimus a vobis in Dei nomine domnus Vuido gratia Dei presbiter et monacus atque abbatis regule venerabilis monasterii Sancte Marie que vocatur a Pomposia, una cum consensum deservientium eidem regule, uti nobis in Dei nomine Petrus qui vocatur de Vitalis petitore pro me et pro Cristina iugalis mea seu filiis nostris livellario nomine concedisti nobis rem iuris predicti monasterii vestri, idest quadraginta quatuor turnature inter terra laboratoria et silva, que sunt posite in locum qui vocatur Campo Domnico, sitas territorio Faventino, plebis Sancti Iohannis qui vocatur in Axilata; abendam, tenendam, cultandam, laborandam, vineam inibi implatitandam, supersedendum, defensandum et in omnibus meliorandum, in annis avenientibus viginti et novem at renovandum, salva sanatione domnico dandum. Ita sane ut inferamus domnice rationibus singulis quibusque annis oc est terratico: de omni labore maiore modio quinto et de omni quinta minuto modio sex, cum vino amfora tertia, post vineam incollome deducta fuerit, arbore pecto ponente duas vice piciolo semel inciso, relico sit nobis concesso; aducto et omnia terratico usque in civitatem Ravenne, in domo de monasterii vestri; et omnique anno dare vobis debeamus de bubus paria huna cum carro a vecturia mittendum da montanea si bubus abuerimus et si bubus non abuerimus at manibus aciuvare debeamus et omnique anno aciuvare debeamus ac lignario vestro domnico ponendum diebus octo cum uno pario de bobus et cum carro si abuerimus et si non abuerimus at manibus aciuvare debeamus et omnique anno dare vobis debeamus porco uno et omnique anno in asumtione Marie dare vobis debeamus medietatem de uno ferserigo; et non abeamus licentia trictulare nec vindimiare sine iuridictione hominum vestrorum vel vestra dominatione cum onore et obedientia susipere debeamus et subseptione ei facere et brachiaticam ei persolvere de labore et de vino omnique anno de omni canale starias duodecim, cum fide et puritate seu humilitate, sine dolo vel fraude aut malo ingenio. Pro quia recepimus calciarii, idest libro uno pro denariorum Venetorum de ... solidos quadraginta. Et vos dictus abbas cum tuis successoribus stare et autoriare seu defensare debeatis. Si quis vero pars vestra contra hac petitione temtaveritis antequam finitum tempus, det pars parti ante omnes litis initium aut interpellationem pene nomine auri uncias duas et post pene solutionem anc petitio in sua firmitate. Petrus in Dei nomine tabellio Ravennas scribendum rogavi unus alterius, sup die et mense et indictione nona, Ravenne. Signum manus Petrus qui vocatur de Vitalis petitore at omnia supradicta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 296-298, n. 133.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (cfr. Federici, Codex, I, pp. 351-355).