Federici, Codex, I, pp. 366-374 (Mezzetti, Le carte, pp. 312-316, n. 143)
source date: [1027 December 11] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propitio pontificatus domini Iohannis summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede quarto sitque imperante domno nostro piissimo perpetuo augusto Chorrado a Deo coronato in Italia anno primo, die undecimo mensis decembris, indictione undecima, Ravenne. Domina sancta et merita hac ter beatissima seu et venerabilis regule monasterii Sancte semperque virginis Dei genetricis glorioseque Marie que vocatur in Pomposia, in qua nunc ibi Deo ibi protegente domnus Vitalis presbiter et monachus ipsius monasterii Sancte Marie pro ex persona domni Vuido gratia Dei presbiter et monachus atque abbas regule venerabilis ipsius monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia preesse videtur, ego quidem in Dei nomine Petrus venerabilis sacerdos filius quondam Benedictus qui vocabatur Bonizo donator in dicto monasterio in perpetuum pro oblatione et inluminationem seu pro eterna remuneratione anime mee et de quondam parentibus meis, presens presenti salutem. Magnus donationis sancta sanctarum scripturarum nos ratio premonet illam semper considerare adque disponere que pro animabus et meriti celesti retributionem et benedictionem merear promereri, credo me sine dubio ut in evangelica ratio premonet subsequi lectionibus ut in hoc seculo centuplum et in futuro eterne vite esse particeps, prono animo hanc spontanea mea voluntatem nullo me penitus quoadgentem neque compellente aut suadentem vel vim inferentem set meis propriis deliberationis arbitrium pro ideo enim dans do, dono, cedo, trado et transfero adque transacto et da meo iure meoque dominium meisque heredibus vel successoribus aligeno et transcribo adque subduco in iura et dominium tuum dicto abbas et per te in eodem sanctum hanc venerabili monasterio tuisque successoribus in perpetuum permanendas more salario eo quod abere hac posidere et ad meis manibus meoque iure et dominium detinere videor, quam mihi ovenit per cocumque modum vel titulum aut undique mihi ovenies, idest heclesia mea integram cui vocabulum est Sancte Marie et Sancti arcangeli Michaeli et Sancti Petri, que est posita prope fluvio qui vocatur Folia in fundum qui vocatur Ronco de Martinus de Bona, infra territorio Pesarensis, huna cum omnibus rebus et pertinentiis illis integris quantascumque pertinet ad dictam ecclesiam in dicto loco et tribus partibus de alia heclesia, cui vocabulum est Sancti Michaelis, qui est posita in Monte qui vocatur de Pallarito, sitas dicto territorio Pesarense, plebis Sancti Laurentii, huna cum tribus partibus de omnes res illas quantascumque abes et detinet vel pertinet ad dictam ecclesiam iure ... dono et transfero in dicto monasterio omnes res et pertinentias meas quantascumque michi pertinet in locum qui vocatur Martiana sitas dicto territorio, plebis Sancti Petri qui vocatur in Manteule vel quantascumque mihi pertinet ...e... tuentis de mea iura et pertinentia infra toto predicto comitato Pesarense et infra dictis plevibus omni in istius paginam donationis permanead. Que predicti rebus cum terris et vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sationalibus, huna cum arbustis, arboribus et cum omnibus ad earum rerum integriter pertinentibus vel omnibus ut supra legitur ut amodo a presenti die aut quandoque volueritis licead dicto abbati suisque successoribus in is omnibus que supra legitur in ibidem introire et preocupare adque ingredi ex potestatem per ec paginam donationis transfersionis ad me in te facta adque traditam tanquam per legitimam et meam corporalem traditionem quamque etiam et per hoc meo misso ***, quem de meis manibus in tuis dicto Vitalis presbiter et monachus mito, in presentiam testium qui hic subpter supscripturi sunt, ut illuc tecum aut cum dicto abbate vel cum vestri missos vadam ad dictas rebus et in mea vice corporaliter tradat atque investiad abendi dominium et potestatem quietum tramite abeati, teneati et possideati, utendi, fruendi, ordinandi et disponendi et in eodem sanctum hanc venerabilem locum in perpetuum more salario permanendas; et hab ac die numquam aliquam aliquando licead michi predicto Petrus presbiter filius quondam dicto Benedictus qui vocabatur Bonizo donatore neque meis heredibus vel successoribus hullo unquam in tempore facere questionem, repetitionem aut causationem vel interpellationem ullamque molestia generare incontra ec dicto abbati neque incontra tuis successoribus de is omnibus que supra legitur pro ex partem vel ex totum nunquam ago neque contendo aut invado vel inocupo neque adgentibus, quod disindere audeo per nullam ocansionem neque ingenium non per me neque per ad meis heredibus vel successoribus neque per ad meam sumissam vel sumitenda personas maioris vel minoris, propinquis vel exteris et non adeundum iudicium et non suplicandum principibus neque per heclesiasticam interpellationem aut per regale et imperiale potestatem neque per ullo modo ullaque ratione contrarie, quod absit et aufera voluntate quia legibus cautum est, ut quod semel in dicto sancto hanc venerabile monasterio donatum vel cessum fuerit, nullo modo revocetur; et si quoco tempore quispiam personam ominum insurserit quit vobis exinde ex parte vel ex totum expellere aut quamlibet calumniam generare voluerit de is omnibus rebus que supra legitur, ego dicto donatore huna cum meis heredibus vel successoribus ... integriter ab omni personas ominum in omnibus exinde stare et auctoriare seu defensare debeamus. Quod si quod absit et avertat divina potentia ec omnia que supra legitur non hobservavero vel adimplevero et contra ec ire vel agere aut contendere voluero atestatione confirmo, tunc daturo me promito ego dicto Petrus presbiter filius quondam Benedictus qui vocabatur Bonizo una cum meis heredibus vel successoribus tibi dicto domno Vuido abbati tuisque successoribus eodem monasterio ante omnes litis initium aut interpellationem pene nomine auri optimi libras duas et post pene solutionem hanc paginam donationis in sua firmitate. Quam vero paginam Petrus in Dei nomine tabellio Ravennas scribendum rogavi et supter manus mea subscripsi testibusque ad me rogati obtulli roborandam et eorumque presencia eam vobis corum supra contradidi, sup die et mensis et indictione supradicta decima, Ravenne.

Mezzetti, Le carte, pp. 312-316, n. 143.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 366-374).