Federici, Codex, I, pp. 379-380 (Mezzetti, Le carte, pp. 316-317, n. 144)
source date: [1028 March 22] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domini Iohannis pape sede quarto sitque imperante domnus Conradus imperatore anno primo, die viesimo secundo mensis marcii, indictione undecima, Ravenne. Petivi ad te Guidone umilis presbiter et monachus adque abbas regule monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia, una per consensum eiusdem regule, uti mihi in Dei nomine Liutardo negotiatori petitore seo filiis meis libellario nomine concedistis mihi rem iuris supradicti monasterii, idest unum spacium terre celo tectum in integrum, a podismum designatum extendentem in longo da fluvio Teguriense usque muro civitatis et in lato pedes viginti; da ambas capitas cum ripa fluvio Teguriense, cum ingresso et egresso suo et cum omnibus sibi pertinentibus, sitas sub urbe Ravenne, foris portam Pusterule que vocatur de Agusta; habendum, tenendum, possidendum, defensandum et in omnibus meliorandum, in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum, salva sanacione domnica dandum. Ita sane ut inferatis domnice racionibus tibi tuisque subcessoribus singulis quibusque annis omni marcii mense infra indictionem pro is rebus que supra legitur, idest in denariis Venecie solidos tres, pensio ut dictum est persolvatur. Pro eo quia accepistis in manibus tuis de manibus meis, calciarias nomine, idest librum unum pro denariorum Veneticorum solidos viginti et quinque. Tu supradictus abbas una cum tuis subcessoribus ad me supradicto petitore sicut supra legitur ab omni persona omnium supradictam rem auctoriare seu defensare debeatis. Si quis vero pars nostrum contra as peticiones ire tentaverimus ante perfinitum tempus sicut supra legitur, det pars parti fidem servanti ante omne litis initium aut interpellationem auri uncias duas et post pene solucionem maneat os peticio in suo robore. Cos vero peticio unum tenorem conscripto ego Romanus qui vocatur Stefanus tabellio Ravennas scribendum rogavi, in qua et ego subter manu sua propria signum sancte crucis fecit, sub die et mense, indictione undecima supradicta, Ravenne. Signum manus supradicto Liutardo negotiator iamdicto petitore ad omnia supradicta que supra legitur.

Mezzetti, Le carte, pp. 316-317, n. 144.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 379-380).