Bologna, Archivio di Stato (MGH DD O III, pp. 758-759, n. 330)
source date: [999 September 27] [Roma]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Otto superna favente clementia Romanorum imperator augustus. Si locis divino cultui mancipatis proprietates pertinencias et legum instituta augere defendere et confirmare studuerimus, id non solum humana laude predicandum, verum etiam divina remuneratione nobis recompensandum credimus et vere scimus. Quapropter agnoscant omnes fideles nostri presentes atque futuri, qualiter nos pro dei omnipotentis amore animeque nostrae absolutione nec non interventu ac peticione domni Leonis sanctae Rauennatis eclesie venerabilis archiepiscopi sue sanctae sedi per hanc nostram preceptalem paginam confirmamus et firmissime corroboramus omnes illo pertinentes episcopatus monasteria eclesias civitates et castella ac omnes res que unquam per cartas antiquas privilegia atque precepta ad eandem sacrosanctam Rauennatem eclesiam pertinuerunt, insuper ea que in nostri diadematis temporibus vel antea a Iohanne papa seu a Gregorio papa ad ipsam eclesiam sunt oblata et perpetualiter donata et a nobis confirmata, videlicet comitatum Feretanum cum episcopatu suo et cum monasterio sancti Salvatoris in ipso comitatu posito, comitatum Cesenate cum castro vetere et novo et turribus ac omnibus sibi pertinentibus, comitatum Ficloclensem cum ripa et episcopatu suo, episcopatum Regiensem cum dono et consecratione, sicut nos ipsi eclesie per preceptum nostrum in perpetuum confirmavimus et tradidimus, simulque comitatum Decimanum, comitatum Trauersarie, comitatum Imulensem, comitatum Cumaclensem cum ripa et piscariis suis, comitatum Ferarie cum ripa et piscariis suis, massam que vocatur Fiscalia cum Corna cervina, monasterium sanctae Marie in Pompusia, monasterium sancti Ilarii in Galigata cum omni districtione placitoque suo, nec non districtum Rauenne cum portis et ripa muris publicaliis omnibus teloneis monetam et omnem potestatem in [omnibus] infra et extra civitatem Rauenne, insuper de portu Uolane cum piscariis suis usque ad portam Ceruie, monasterium sancti Thome apostoli et sanctae Eufemie infra civitatem Ariminensem cum omnibus pertinentiis eorum seu omnes res quascumque diaconus Petrus filius Martini ducis per cartulam donationis in sanctam Rauennatem eclesiam tradidit, et quascumque Ingelrada comitissa detinuit, sicuti avus noster in placito Petro Rauennati archiepiscopo legaliter investivit et in perpetuum confirmavit, itemque omnes res et possessiones quas Lanbertus cum uxore et filiis suis habuerunt a mari usque ad Alpes, a fluvio Reno usque ad Folia, sicuti nos in prefata eclesia olim tradidimus, quoniam inimici rei publice et sanctae Rauennatis eclesie aperte facti sunt, -- atque hec [omn]ia in omnibus, sicut iam confirmavimus et olim confirmata fuerunt, prefato Leoni archiepiscopo et suis successoribus in perpetuum stabilimus. Unde imperiali statuimus edicto u[t], si aliquis dux marchio comes vicecomes seu ulla imperii nostri magna parvaque persona eandem Rauennatem eclesiam disvestierit seu molestaverit, centum libras auri cocti componat, medietatem camerae nostrae ac medietatem prescripto archiepiscopo Rauennati suis successoribus. Quod ut verius credatur, hanc paginam manu propria corroborantes sigillari precepimus. Signum domni Ottonis caesaris invictissimi. Heribertus cancellarius vice Petri Cumani episcopi recognovit. Data V. kal. octob. anno dominice incarnationis DCCCCXCVIIII, indictione XII, anno tercii Ottonis regnantis XVI, imperii IIII; acta Romae; feliciter.

MGH DD O III, pp. 758-759, n. 330.

Ottone III conferma Pomposa alla chiesa di Ravenna.