Milano, Archivio di Stato (MGH DD O II, pp. 327-328, n. 281)
source date: [982 September 30] [Capua (Caserta)] [XI ex - XII in]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individue trinitatis. Otto divina miserante clementia imperator augustus. Ad hoc omnipotentis dei pietas culmen nostrae imperialis maiestatis ad tantam provehere dignatus est celsitudinem, quatinus aecclesiarum dei curam habentes devote inibi famulantes sublimare studeremus. Universitatem quapropter omnium nostrorum fidelium presentium videlicet ac futurorum nequaquam latere volumus, quia domina et genitrix nostra Adeleith serenissima imperatrix augusta materna fiducia confisa adiit nostram imperialem audacter maiestatem et filiationem, orans quatinus pro dei amore nostrique imperii stabilitate eiusque debita veneratione aecclesiae in honore domini et salvatoris nostri Iesu Christi haud procul a moenibus Ticinensis urbis fundate in qua coetus cenobitarum incessanter deo famulantium pervigili cura et sollicitudine eiusdem nostrae genitricis moratur, preceptum confirmationis conscribi iuberemus de omnibus quae dici et nominari possunt tam mobilibus quam immobilibus que idem monasterio collate et oblate non solum a nobis, verum etiam a bone memorie genitore nostro Ottone imperatore et a prefata nostra genitrice. Cuius non spernendis vocibus aures nostre pietatis accomodantes quod peciit merito promeruit, atque interventu et petitione eius supradicto municipio in honore domini Salvatoris constructo preceptum donationis et confirmationis fieri decrevimus de omnibus rebus que eidem venerabili loco conlatis et oblatis tam per precepta nostri genitoris et nostra quam etiam largifluo dono nostre genitricis seu aliqua inscriptione cartarum aliorum hominum, cum castellis videlicet, cortibus Olonna, Bissione, Roncalia, Melaria, Mauriatica, Pariola, Erberia, Montecelli, [A]ufenengo, Cauconate, Cassina, Cuguzuda, Uico longo, Garfiniana, Marinco, castellum da Bosco, Felegariolo, Urba, Coriano, Ermentaria, Blundi, Basiliguciam, Frifinaria, Pastorianum, Rioceruinum, Puzulum, Centascum, Tollian[um, t]erram de Petro Albesano, terram quam tenuit Liutaldus cum manso de Pelaenzona, Garlasco cum dist[rictu] duum miliarium in circuitu, viridiarium prope palatinam portam et sancti Iohannis scitum cum omnibus pertinentiis suis et adiacentiis tam infra civitatem Ticenensem quam extra, pratum regium, Uirgemini, cella sancti Nazarii, Muciana, insuper monasterium sancte dei genitricis Marie in loco Pomposa constructum et omnes salinas que in Cumaclo eidem monasterio pertinent tam infra castrum seu extra, oliveta, cortem Cornini cum mansos treginta, alia in valli cum mansos quinquaginta, capellis oratoriis mansis campis vineis pratis pascuis silvis montibus vallibus planiciebus aquis aquarumque ductibus piscationibus molendinis terris cultis et incultis ripis portubus servis ancillis aldionibus aldianis, verum etiam cum omnibus de quibus venerabile coenobium iuste vestituram habuit ex ea die qua serenissima nostra genitrix ibidem monachos instituit. Precipientes quapropter iubemus ut nullus dux marchio episcopus comes vicecomes gastaldius vel aliquis publice rei exactor nullaque sub nostro imperio degens magna vel parva persona de rebus predicte ecclesie minorationem facere aut in castellis villis vel aliquibus locis eius aripergare vel placitum sine iussione et voluntate abbatis eiusdem coenobii tenere aut aliquam angariam vel publicam functionem aut theloneum extorquere aut tollere aut monachos de qualibet terra disvestire sine legali iudicio presumat. Sanctimus insuper et hac nostra auctoritate confirmamus et corroboramus ut, si contigerit, quod sepe accidit, quatinus abbas prenominati monasterii interveniente morte huius momentanee lucis habitaculum deserat, liceat monachos ex sinu eiusdem ecclesie quem meliorem viderint in patrem eligere, omnium episcoporum vel aliquorum hominum contradictione remota, nec fas sit alicui monacho ex alio monasterio ad eo transitum facere, nisi voluntante coenobitarum inibi deo servientium. Si quis autem huius nostre promulgate auctoritatis et pragmatici donationis et confirmationis, quod minime fieri arbitramur, temerarius violator extiterit, sciat se compositurum eidem monasterio et abbati eiusdem loci purissimi auri libras centum, kamere quoque nostre similiter centum, et insuper quod ei deterius erit cum Iuda traditore nostri salvatoris in cuius nomine iam dictum constructum est coenobium, eternis deputabitur incendiis. Ut autem verius credatur, hoc preceptum nostra esse auctoritate, presentem pagnam manu propria roborantes sigilli nostri impressione inferius decorare iussimus. Signum domni secundi Ottonis serenissimi Romanorum imperatoris et invictissimi augusti. Iohannes cancellarius advicem domni Petri episcopi et archicancellarii recognovit. Data pridie kal. octobris anno dominice incarnationis DCCCCLXXXI, indictione X, regni domni secundi Ottonis vigesimo quarto, imperii quoque XIIII; actum Capue; feliciter amen.

MGH DD O III, pp. 327-328, n. 281.

Si tratta di un falso prodotto tra la fine dell'XI e l'inizio del XII secolo, contenente la conferma di Pomposa a San Salvatore di Pavia a opera di Ottone II.