Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 3833
source date: [874 January 29]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

IOHANNES EPISCOPUS HLUDOUUICO IMPERATORI. Inter caetera. Nam monasterium sanctae Mariae in Comaclo quod Pomposia dicitur et monasterium sancti Salvatoris in Monte Feretri aliudque monasterium quod vocatur sancto Probo atque colonos in territorio Ferrariense et Adriense et Gallicata et Faventillam Ravennati archiepiscopo non abstulimus, set ea monasteria et loca ab antecessoribus nostris possessa reperientes possedimus hactenusque iure proprio retinemus. Alia quoque loca et villas et predia, de quibus aliquam functionem per D iam annos aecclesia Ravennas recepit, volumus, ut pristinam functionem et dationem eadem aecclesia deinceps recipiat. Et quia eidem aecclesiae alia loca nec tulimus nec occupari facimus, habeat, quae hactenus habuit, absque predictis locis, id est Gallicata et massa Faventilla, et absque prefatis monasteriis, quousque in presentia nostra et ipsa loca, quae sua esse putat, nostrae potius aecclesiae lege et ratione pertinere omnimodis cognoscatis. DAT. IIII. KALENDAS FEBRUARII, INDICTIONE VII.

MGH Epp., V, p. 291, n. 31.

Testo noto attraverso la Collectio Canonum compilata da Deusdedit nell'XI secolo. Il Ms Vat. lat. 3833, del XII secolo, è l'unica copia dell'opera integra.