Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 63
source date: [1029 May 18] [Comacchio (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

I[n] nomine Patri[s et Filii et] Spiritu Sancti. Anno Deo prop[itjo ponti]fi[catus domni Iohannis summi] pontifitj [et] [universalis pape in apostolica] sacratissima beati Petri [apostoli Domini sede anno ...] [sitque imperante domno piissimo perpetuo aug]ustus Conradus at Deo coronato patjfico magno inperatore in Italia [anno ...], [die octa]vodetjmo mense madius, indicione duodetjma, Cummiaclo. Petimus at vobis in Dei nomine [domnus Guido presbiter] adque abb(as) mon(asterii) Sancte Marie qui vocatur in Pomposea, una cum consensu[m fra][trum deservientjum eiusdem monasterii] qui iuste et legaliter d[ucu]nt regulam beati Benedicti, uti [nobis ... Mar]tina iugal(is) seo filiis et heredibus nostris livellari[i nomine con][cedimus atque largimus seu] confirmamus vobis rem iuris suprascripto mon(asterio), idest una petja [... qui est posita] istius Cummiaclo, in loco qui vocatur Sculcula [...] [... et in lati]tudinem suam perti[cas] detjmpedas [...] [... perticas detjm]pedas [...]: ab uno latere [...] seo at tertjo latere [...] [...] quantum scutere et la[borare potueritis ...] cum ingreso et regreso suo et cum omnibus at [suprascriptas res pertinentibus sicut superius legitur; eas a]bendum, tenendum, [po]ss[iden]dum, pastenandum, pro[paginandum ...] debeamus et supcessionem ei facere [cum fide et puritate seo umilitate sine] fraude vel dolo. Si quis vero pars nostra con[tra os libello ire tentaverimus ante] [perfi]nitum tempus sicut superius legitur, det pars partis fidem ser[vanti ante omnis li]ti[s initjum aut] interpellatjonem pene nomine auri untjas duas et pos p[ene] [solucionem manente os libello] in suo robore. Cos vero libellum [uno] [tinore conscripto Petrus in Dei nomine tabellionem et dativ]us scribendum [rogavi et unus alterius nobis pariter iubemus] [quod consecuti sumus agamus Deum et vobis maximas gracias]. Ioh(anne)s car[...]. [Petrus in Dei nomine tabellio et dativus scriptor huius pa]ginam [libelli de omnibus sicut superius legitur pos roboratjonem testium at]que tradita [complevi et apsolvi].

Mezzetti, Le carte, pp. 321-323, n. 148.