Federici, Codex, I, pp. 386-389 (Mezzetti, Le carte, pp. 323-325, n. 149)
source date: [1030 January 20] [Goro (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domini nostri Iohannis summi pontifici et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno quinto sitque imperante domno piissimo perpetuo Couradus a Deo coronato pacifico magno imperatore in Italia sede anno quarto, die vigesimo mense genuarius, indictione tertiadecima, in loco qui vocatur Gauro. Petimus a vobis in Dei nomine domno Vuido gratia Dei abbas monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposea, una cum consensum fratrum deservientium eodem monasterio qui iuste et legaliter ducunt regulam beati Benedicti, uti vobis in Christi nomine Petrus et Albiza iugales seu filiis et heredibus nostri libellarii nomine concedistis et largistis atque confirmastis rem iuris vestris supradicti monasterii, idest casale uno integro qui est posito in loco qui vocatur Gauro, quod extenditur da fluvio qui vocatur Gauro usque in valle quantas scutere et laborare potuerimus et in latitudinem suam perticas decimpedas duodecim et pedes ses; ab uno latere possidet Iustus qui vocatur Decivanti Silicia, cum ingresso et egresso suo et cum omnibus at supradicto casale pertinentibus sicut supra legitur; hec omnia cum piscationibus et venationibus seu capellationibus; eas habendum, tenendum, possidendum, supersedendum, defensandum et in omnibus meliorandum, in annis avenientibus viginti et novem at renovandum, salva sanatione domnica dandum. Ita sane ut inferatis domnice rationibus vobis vestrisque successoribus dare debeamus singulis quibusque anni omne festivitate sancte Marie in mense agustus infra indictionibus pro is omnia que superius legitur, hoc est in arientum denarios duodecim tantum pensionem ut dictum est persolvatis. Si quis vero pars nostrum contra hos libello ire tentaverimus antequam finitum tempus sicut supra legitur, det pars partis fidem servantis ante omnes litis initium aut interpellationem pene nomine auri uncias duas et post pene solutionem maneat hos libello in suo robore. Cos vero libello uno tinore conscripto Petrus in Dei nomine tabellio et dativus scribendum rogavimus et unus alterius nobis pariter iubemus; quod consecuti sumus, agamus Deum et vobis maximas gratias. Signum manibus nostris Petrus et Albiza iugales petitores at omnia supradicta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 323-325, n. 149.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 386-389).