Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 64
source date: [1030 October 27] [Mezzetti, Le carte, p. 331: La formula di datazione è lacunos
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine [Patris et Filii et Spiritu Sancti]. A[nno] Deo propicio pon[tificatus] [domni nostri Iohannis summi pontificis] et universalis pape in apostolica s[acra]tissima [beati Petri apostoli] Domini sede anno sesto, imperante dom(no) Conradus piiss[im]o [perpetuo aug]usto [a] Deo coronato pacific[o] man[gno] imperatore in Italia [anno ...]to, die viesimo s[e]ptimo m[ense octuber], ind(icione) quar[ta]decima, Cumiaclo. Petimus ad te in Dei nomine dom(no) G[uido] [g]r(aci)a Dei presbiter et [mon]achus adque h[a]bas regule mon(asterii) Sancte Marie qui vocatur in Pom[p]osea, deserviencium ei[u]sdem mon(asterii), uti nobis in Dei nomine Paulo et Ioh(anne)s [germani] petitoris nostrisque filiis et heredibus libell(ario) nomine [con]cedistis et largistis adque confir[mastis] [no]bis rem iuris suprascripto mon(asterio), idest illas sortes et porciones i[n]t(egras), quantascumque [no][bis] pertinet per anteriorem libellum de sesta vero porciones que fuit de iure me[o] p[a]tri quod est iuris suprascripto mon(asterio) vestro cum [o]mnibus ad suprascripta por[cio]nes pertinentibus; et insuper conce[distis] [no]bis una pecia terre vi[n]earum int(egra) que reiacet in fundo qui vocatur Ustula[do], [p]l[e]be Sancti Petri apostoli, da calle [...]e in fundo qui vocatur Ustulado, [ab][e]nte in lo[ngi]tudinem suam [...]le qui vocatur Mari[.]s[..] usque in valle et in [la]titudinem sua perticas decimpedas decem; hec omnia habendum, tenen[dum], possidendum, laborandum, cultandum, ro[nca]ndum, capellandum, pisscandum, vena[ndum], [a]ucupandum, supersedendum et in omnibus meliorandum, in annis adveni[enti][bu]s viginti et nove ad re[no]vandum, salva sanacione domnica dandum [oc] petici[o]nis renovemur. Ita sane ut inferamus domnice ra[cio][nibus] tibi tuisque successoribus de quiquit inibi Dominus condonare dignatus est, hoc est terratico: de grano et sicale in area capa quinta; ordeo, farre, trisico, mileo, panico seo legumina in area modio sesto; et si vinea pastinaverimus exstra casale, fruere debeamus annos nove et postea rendere debeamus vino anfora quinta, duabus vicibus arbore pecto ponendo postea sit nobis cesso; et si ronco roncaverimus fruer[e] debeamus annos tres et postea rendere debeamus sicut de cetera t[er]ra. Et concedistis [n]obis de suprascripta pecia terre pro casale in longnitudi[nem] sua perticas decimpedas viginti et in latitudinem sua perticas deci[mpe]das decem; et insuper concedistis [n]obis similiter pro casale una pecia te[r][r]e quod est in longni[tu]dinem sua perticas decimpedas *********** et in [la]titudinem sua perti[ca]s d[eci]mpedas decem; etsenio vero pro ipsi [c]asali[s] [que] superius legitur de gr[a]no m[an]olitere quartaria duabus de ipso loco et pull[.] [...] et lin[o] gramul[at]o mad[era] duabus quarantina; tritula[tum] [et] pervectum ipso terratico domnico et ipso etsenio per nos colonis usque ad rip[a Pa][d]o hubi nave domnica potuerit pervenire ad tollendum; et non abeamus [li][cen]cia de ipsa res que superius legitur ad nullo placito plubico neque distri[ctum] [i]r[e] nisi ante tua pres(encia) aut de tuisque successoribus. Maiore quidem domnico vestro vel vestra dominacione cum onore et obediencia susipere deb[eamus] [c]um fide et puritate seo umilitate sine aliqua fraude vel dolo. [Si] quis vero pars nostra contr[a] os peticionis ire [ten]taverimus ante perfini[tum] tempus sicut superius legitur, det pars parti fidem ser[vanti]s a[n]te omnis litis inicium aut interpell(acionem) pene nomine [au]ri optimi [un]cias duas et post pena soluta ma[n]ente hanc pagi[na]m p[eti]cionis sicut superius legitur in s[u]o robore et firmitate. Quos vero peti[cio]n[i]s un[o] tinore conscripto Ma[urici][u]s in Dei nomine tabell(ionem) scribendum roga[vi]mus et supter manibus nostris [pro][p]ri[is] firmavimus et unus alterius nobis [p]ariter iubemus, quod conse[cuti] [sumus] agamus Deum et nobis massima gr(aci)a. [Sig]num manibus nostris Paulo et Ioh(anne)s ger(mani) petitoris ad omnia [suprascript]a [c]ui relec[tum] est.

Mezzetti, Le carte, pp. 330-333, n. 151.