Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 61
source date: [1031 February] [Loco Pomposiano] [XII pm]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Albertus et Rodulfo et Ambrosio testibus. Cartula vendicionis de manu Anspardi Azoni filius cuiusdam Guiberti de Fleso in manu Alberici filius cuiusdam Iohannis de casis et omnibus rebus territoriis iuris sui, quibus sunt positi in loco qui nucupatur de Fleso, casale que regitur per Andrea et in Grimaldi quae regitur per Vitalem et in Noceto quae regitur per Auterio et in vico Gatuli quê regitur per Vitalem presbiterum seu omnis aliis rebus territoriis infra comitatu Parmensi, Placitinensis comitatu vel ubicumque infra hunc Italicum Regnum; set servis et ancillis nomina eorum Fleso q(ui) (di)c(itur) Merleto et Petro et Martino, ancilla Alchinda nomine. Ipse vero ordinavit ut terra cum broilo super se habente et in Noceto que regitur per Autenerio, per tale mensura qui infenta est, post meum obitu iamdicti Anspardi qui et Azo devenia(t) ad iura Sancte Mariae monasterio de Pomposia, usufructum predicti Azoni. Nam aliis rebus positis in Grimaldi sique regitur per Vitalem et in vico Gatuli regitur per Vitalem presbiterum deveniant Pomposia dicti Azoni dicessum in potestate Gislani filia Utlanisemini; eo tenore ut si ipsa sine heredibus mortua fuerit seu ad servo vel ad famulum se iunserit, omnibus ipsis rebus deveniant ad iura Sanctae Mariae. Nam aliis casis et rebus infra istis comitatibus, si Azo sine heredibus mortuus fuerit, presentaliter deveniant ad iurae Sanctae Mariae monasterio Pomposiae. Servis que dicitur Merleto et Petro his Sanctae Mariae monasterio et Martino et Alchindi scilicet, quia taliter est apud Azoni voluntas. Anno Chonradi inperatoris est tercio, intrante mense februario, indicione quartadecima; ac[tum] in loco Pomposiano. Albertus qui vocatur Curso iudex. Am(en).

Mezzetti, Le carte, pp. 335-336, n. 153.