Federici, Codex, I, pp. 395-399 (Mezzetti, Le carte, pp. 336-339, n. 154)
source date: [1031 May 31] [Umbratico]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domini Iohannis summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno quarto sitque imperante domnus Choradus pigissimo rex perpetuo ... anno hoctavo, die viesimo primo mensis madio, indictione quartadecima, in Umbratico. Scripsit ego Leo in Dei nomine tabellio rogatum et petitus a Iohanne quondam Urso qui vocabatur de Capralia sitque Laurentia neptia eius filia quondam ... ipsi coque presenti et adstans et michique dictantem et michi consenciens ... et in omnibus que inferius adscripta leguntur ipsius manus sua propria firmavi et testibus subscribere vel designare ... facere ... vendidisset et vendidit eisque tradidisset et tradidit a presenti die pure et absolute seu illorum per bone voluntatis sibi presens Etliberto umilis presbiter et monachus de monasterio Sancte Marie que vocatur in Pomposia suisque subcessoribus, idest una precia terre et vinearum quod est ordinis novem, que sunt posita in massa Fiscalia, in loco qui dicitur Corno, interrafines eius: ab uno latere venerabile monasterium et secundum latus eredes Bonaldo de Pralia, tertio latere Dominicus de Onoria, quarto latere via publica percorente, cum ingresso et hegresso suo et cum omnibus infra ... pertinentibus et subiacentibus omnique enim iuris proprietatis quam ab eis dominium venditoris eadem rem advenisset et dixit vi venditionis ovenit sibi per cocumque modum vel titulum, hunde quod sibi advenisset vel pertinere potuisset de qu... omnia vera iura in integrum sicut supra legitur iusta placitum et definitione ... sicut in... quod exinde receperunt vi venditionis in manibus suis de manibus tuis supradicto comparatori in presentia testium, qui ic subter subscripturi sunt, idest capello uno pro in ariensium denariorum solidos viginti, a duodecim denarios per solidos singulos, precium ut dictum est persolvatur. Hunde ab unc die damus licentiam vi venditionis sibi vero comparatori per ec pagina vindicionis ad me in tibi facta atque tradita habendum, tenendum, possidendum, vindendi, donandi, comutandi de more quod tibi vel tuis subcessoribus placuerit exinde faciendi ad iuris proprietatis; et si coco tempore persona insurserit que tibi supradicto comparatori exinde ex parte vel ex totum expellatur qualibet calumnia generare voluerit, vero predicti venditoris cum nostris filiis et heredibus in omnibus stare et defensare promitto. Quod si quod absit et avertat divina potentia et si forsitan quodvis tempore diebus vite aliquis incontra ec pagina venditionis sicut supra legitur ire agerit aut lite mota fuerit vel contra agentibus minime defensare malueris vel non potueris ... per vim invaserit vel intromiserit per quodvis modum vel ingenii, quia daturos nos promittimus nos predicti venditoris cumque filiis et heredibus ad tibi supradicto compratore vel ad tuis subcessoribus sicut supra legitur ante omnes litis initium aut interpellatione pene nomine auri obtimi uncias duas et post pene solutionis manentem ec pagina venditionis sicut supra legitur in suo robore et firmitatis. Sub die, mense et indictione quarta, in Umbratico. Signum manuum nostrarum Iohannis et Laurentia venditoris at omnia supradicta cui relectum est. Signum manibus nostris Desiderio da Pralia, Grisorio de Pralia, Dominicus de Columba, Petrus de Arnulfo, Rustico filio quondam Marinus testis at omnia supradicta cui relectum est. Leo in Dei nomine tabellio scriptor uius pagina sicut supra legitur post roborationem testium atque tradita complevi et absolvi. Notitiam testium primis: Desiderio teste, Grisorio teste, Dominicus teste, Petrus teste, Rustico teste.

Mezzetti, Le carte, pp. 336-339, n. 154

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 395-399).