Scalabrini, Monumenta, cc. 3r-4v. (Mezzetti, Le carte, pp. 339-346, n. 155)
source date: [1031 May 29] [Tamara (Copparo; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni Iohannis summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri sede septimo sitque imperante domno Chonrado in Italia anno quinto, die vigesimo nono mensis madii, indictione quartadecima, in loco qui dicitur Tamara. Domine sancte et inluminatrici angelorum et hominum regine beate virginis Marie cuius monasterium fundatum est in insula que vocatur Pomposia Gebeardus servus servorum Dei divina gratia archiepiscopus sancte catholice Ravennatis Ecclesie oblator exiguus. Cum summe divinitatis potentia in sacra regiminis arce non meritorum gratia sed ineffabilis sue pietatis arbitrio pro multorum optutibus nos locare dignatus est illud nos ambire cotidie amonet quod ad perhennem capescendam indulgentie censuram pertinere potissimum et fore dignoscitur; unde et beatissimorum sanctorum et maxime intemerate virginis Marie necessitudo me adire compellit suffragia ut quod propriis viribus ad tantam sarcinam perferendam nequaquam existo idoneus Deo prece placentium eiusque matris oraculo sustenter si non in omnibus in quibusdam tamen presulatus officio dignitatem vite mee moribus valeam adequare. Igitur ego Gebeardus humilis atque peccator sancte catholice Ravennatis Ecclesie archiepiscopus una cum ordinariis clericis sancte Ravennatis Ecclesie in tuo venerabili et sancto cenobio beatissime theotocos virgo Maria in quo Vuido presbiter et monachus atque abbas preesse videtur modis omnibus previdi constituere atque confirmare anteriora precepta et insuper omnia que in illis releguntur, idest ecclesiam Sancti Petri apostoli cum curte sua integra que vocatur Ustulatus, ubi ipsa predicta ecclesia edificata esse videtur, cum omnibus suis pertinentiis sicut in anteriore preceptum relegitur. Verum etiam confirmamus in tuo sancto ac venerabili monasterio curtem integram que vocatur Monterioni cum fundis et pendicibus suis; et insuper confirmamus omnes res que infra ipsa latera continentur que in anteriora tua precepta leguntur necnon monasteria quorum hec sunt nomina, videlicet Sancti Stephani qui vocatur Maioris atque Sancti Stephani qui vocatur Iunioris et monasterium Sancti Zacharie cum omnibus suis pertinentiis sicut in anteriora precepta relegitur, que a nobis nostrisque antecessoribus vobis vestrisque successoribus in tuo sancto ac venerabili monasterio beatissima virgo Maria largita sunt ab origine et quoquomodo concessa sunt et omnia que in illis anterioribus preceptis releguntur que hic nominatim non dicimus confirmamus. Et insuper donamus in tuo predicto sancto ac venerabili monasterio beatissima virgo Maria quod est positum in insula que vocatur Pomposia idest mansum unum integrum qui est positus in fundo qui vocatur Dominissillo, habentem in se turnaturas septuaginta, iuxta terram que est de iure Mainfredi filius quondam Ubaldi, cum terris, vineis, campis vel cum omnibus sibi pertinentibus, constituto territorio Faventino, plebe Sancti Andree qui vocatur in Panigale. Simulque donamus et insuper in perpetuum confirmamus in tuo iure dicto monasterio idest inter terram et vineam turnaturas viginti que est posita in villa que vocatur Caput Bovi inter afines eius: ab uno latere iuris Ugonis qui vocatur de Aquabelli, ab alio latere iuris heredes quondam Teuzonis de Marocia atque a duobus aliis lateribus iuris sancte nostre Ravennatis Ecclesie; immo etiam et de terra turnaturiam unam positam in loco qui dicitur Braide iuxta fluvium qui vocatur Alimonem, cum ripa sua et cum omnibus ad prefatam turnaturiam et ripam pertinentibus, positam in loco ubi ex alia parte fluminis tuum supradictum sanctum monasterium terram et aliam ripam fluminis iure proprietatis habere videtur. Que igitur omnia memorata loca sub tali videlicet ratione donamus atque confirmamus tibi pro remedio anime mee meorumque successorum et per te in tuo venerabili monasterio in perpetuum Sancte Marie que vocatur Pomposa Vuido carissime pater. Quatenus ut tu et tui successores et confratres qui ibi sunt vel qui per tempora ibidem ordinati fuerint omnes res que in anteriore precepto quod a nobis in tuo prefato monasterio concessum est releguntur adimplere et facere debeatis et pensionem que ibi relegitur idest bisantium unum in festivitate sancti Apolenaris nobis nostrisque successoribus vel sancte nostre Ravennatis Ecclesie actoribus persolvere debeatis. Si quis vero tam nostri successores quam quevis maior aut minor persona contra huius nostre donationis atque confirmationis precepti seriem quam aliter agere presumpserit et prefata loca et res ad ipsum monasterium pertinentia a iure et dominio regularium monachorum qui per tempora fuerint in tuo venerabili templo beata Mater et virgo quovis tempore quomodolibet ut dictum est contractum alienaverit vel monitiones innovaverit, susipiat indisolubilem anathematis vinculum trecentorum decem et octo sanctorum patrum Niceni concilii atque cum Iuda Scariothis Iesu Christi domini nostri traditoris compar existat et cum antico hoste condemnetur diabolo et habitaculo iustorum privetur eterno et nullo modo in memoria veniat apud Deum. Si quis a tuo venerabili templo hec omnia que a me tibi confirmata atque donata sunt beata Virgo alienare atque subripere ut supra diximus adtemptaverit eaque ex tuis propriis muneribus a limine tuo et tibi deservientium regularium monachorum perhenniter tribuimus possidenda. Quamobrem enixa prece deposco ut mihi tuo inutili famulo licet immerito attamen pro summo desiderio cordis prelibata munuscula amoris studio tibi confirmare atque donare disposui ut veri luminis mater quatenus digneris obsecrationibus obtinere apud filium tuum ut abolitis meorum scelerum vinculis eterne vite participem efficiam. Quam preceptionis ac voluntarie nostre confirmationis et donationis paginam Gerardo notario sancte nostre Ravennatis Ecclesie scribendam iubentes precipimus et ut verius credatur subtus manu propria ut perpetualiter maneat roborandam mandavimus sub die, mense ....Ego Gebehardus Dei gratia archiepiscopus hoc preceptum fieri iussi et subscripsi. Ego Hugo Parmensis episcopus huic decreto consensi et subscripsi. Ego Adalfredus Bononiensis episcopus huic decreto consensi et subscripsi. Ego Sigefredus Dei nutu Regiensis episcopus huic decreto consensi et subscripsi. Ego Ivo Placentinus episcopus huic decreto consensi et subscripsi. Ego Ubertus Saxenatis episcopus huic decreto consensi et subscripsi. EGO Rolandus gratia Dei episcopus sancte Ferrariensis Ecclesie huic perpetuali confirmationi et donationi consensi et subscripsi. Ego Petrus sanctae Comaclensis Ecclesiae episcopus huic decreto consensi et subscripsi. Ego Iohannes gratia Dei episcopus sancte Cesenatis ecclesie huic perpetuali confirmationi et donationi consensi et subscripsi. Ego Iohannes gratia Dei sancte Ficoclensis Ecclesie episcopus huic perpetuali confirmationi et donationi consensi et subscripsi. Ego Lambertus Sancti Apolenaris abbas huic decreto consensi et subscripsi. Ego Bonizo Sancte Marie in Cosmedin abbas huic decreto consensi et subscripsi. Ego Giselbertus sancte Ravennatis Ecclesie archipresbiter huic decreto consensi et subscripsi. Ego Adam archipresbiter sancte Ravennatis Ecclesie huic perpetuali confirmacioni atque donacioni consensi et subscripsi. Ego Bonizo abbas Sancti Severi huic decreto consensi et subscripsi. Ego Ravennus cardinalis presbiter sancte Ravennatis Ecclesie huic decreto interfui et subscripsi. Ego Deusdedit sancte Ravennatis Ecclesie diaconus hoc decretum laudans subscripsi. Ego Petrus sancte Ravennatis Ecclesie subdiaconus huic decreto consensi et subscripsi. Vitalis subdiaconus et cantor sancte Ravennatis Ecclesie huic perpetuali confirmationi et donationi consensi et subscripsi. Ego Urso presbiter et cantor sancte Ravennatis Ecclesie huic perpetuali confirmationi et donationi consensi et subscripsi. Ego David Sancti Iohannis Evangeliste abbas huic decreto consensi et subscripsi.

Mezzetti, Le carte, pp. 339-346, n. 155.

Mezzetti, per l'edizione di questa carta, si rifà a una copia parzialmente imitativa realizzata da Scalabrini nel XVIII secolo (Scalabrini, Monumenta, cc. 3r-4v.). Mezzetti, Le carte, p. 340: ritiene probabile che la carta, trasmessa perdipiù solo da copie tarde, possa essere stata un falso in forma di originale, perché molti dei vescovi sottoscrittori non erano ancora insediati, alla data indicata.