Federici, Codex, I, pp. 411-414 (Mezzetti, Le carte, pp. 346-348, n. 156)
source date: [Between 1031 March 26 and 1031 December 31] [Mezzetti, Le carte, p. 347: La for
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domini nostri Iohannis summo pontifice et huniversalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno ... domno Chonrado ... agusto ... imperatore in Italia anno quinto, die ... indictione quartadecima, in vico qui vocatur ... domnus Guido gratia Dei presbiter ... in Pomposia, deservientium eiusdem monasterii ... Stefanus qui vocatur de Geroncia petitore meisque filiis et heredibus concedistis nobis et largistis atque confirmastis rem iuris nominatis monasterii ... de res qu... Petrus qui vocatur ... in fundo ... quantascumque pertinet per ipsa ... pa... in loco qui dicitur Trinocompenzaire et in loco qui dicitur Valle ... de Canalla et in loco qui dicitur Sanguisugula ... et in ... Bonello, in loco qui dicitur Casale ... et in loco qui dicitur la Macerada per singulos ... que omnia cum terris, campis, pratis, pasculis, silvis, salectis, padulibus, piscationibus, venacionibus, ahocupacionibus sitque capelacionibus, arbustis, arboribus et cum ingresso suo et egresso suo et cum omnibus ad suprasdictas res pertinentibus supiacentibus sicut supra legitur; hec omnia habendum, tenendum, laborandum, cultandum, roncandum, capellandum, piscandum, venandum, aucupandum, supersedendum per nos petitore ulloque meo omine ... placuerit defensandum et in omnibus meliorandum, in annis avenientibus viginti et nove at renovandum, salva sanacione domnico dandum libellus renovetur. Ita sane ut feramus d... successoribus de quicquit inibi Dominus condonare dignatus est, och est terratico: de grano ac sicale in campo capa quinta, trisico, mileo, panico et cetero minuto atque legumina in area modio septimo, lino manna septima; et si vineam pastinaveritis extra casale fruere debeo annos nove et postea sit nobis cesso. Et concedistis mihi pro casali huna petia terre que est posita in vico qui vocatur Curba non longe set prope ecclesia vocabule Sancte Margarite ... predicta pecia terre iuris nominati monasterii vestro Sancte Marie et a tercio latere ... percorrente atque a quarto latere via publica percorrente ... fluvio Curba percorrente; exenio vero ex ipso casale qui supra legitur de grano ariale quartario uno de ipso loco et galine due; tritulatum et pervectum ipso terratico domnico et ipso exenio per me petitore usque at ripa Pado ubi nave domnica potuerit pervenire at tollendum. Et non abeamus licentiam de ipsa res que supra legitur a nullo placito ambulare neque districtum ire nisi ante vestra presencia aut de tuis supcessoribus. Maiore quidem vestro vel vestra dominacione cum onore et obedientia susipere debeatis cum fide et puritate seo umilitatem sine aliqua fraude vel dolo. Si quis vero pars nostrum contra hos libellos ire tentaverimus ante perfinitum tempus sicut supra legitur, det pars parti fidem servandi ante omnis litis inicium vel interpellationis pene nomine auri obtimi uncias duas et post penam solutam maneat hos peticionis in suo robore et firmitate. Quos vero peticionis uno tinore conscripto Petrus in Dei nomine tabellio scribendum rogavit et subter manu mea propria firmavi et unus alterius nobis pariter iubemus, quod consecuti sumus agamus Deum et nobis massima gratias. Signum manus nominati Stefanus qui vocatur de Geroncia petitore at omnia nominata cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 346-348, n. 156.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 411-414).