Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 68
source date: [1032 October 20] [Goro (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine Pat]ris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificatus domni nostri [...] [summi pontifi]tj et universalis pape in apostolica sacratisima beati Petri apostoli [Domini sede an]no octavo et domno Conrado inpperatore in Italia sede ano sesto, die vie[simo mense o]ctuber, indicione prima, in loco qui vocatur Gauro. Petimus at vobis in [Dei no]mine [domno Wi]do gr(atj)a Dei abbas mon(esterii) Sancte Marie qui vocatur in Ponposia, cum consensum fr[atrum de][servientj]um eidem mon(esterii), uti nobis in Christi nomine Grimaldo et Mar[ia] iug[alis seo fi][liis nostri]s livelarii nomine concedistis et largisti nobis rem iuris suprascripti mon(esterio) v(estro), id[est] [medietat]em de uno casale in in(tegrum) qui est posito in loco qui vocatur Gauro, quod extenditur d[a flu][vio G]auro usque in valle quanta scrutere aut laborare potueritis, in l[a]t[itudinem suam] perticas detjmpedas quinque; pensione vero pro ipso medio casale omni f[estivitate sancte] Marie in mense agusto den(arios) sex. Et insuper concedo vobis medietatem de una pe[tja terre] [qui e]st posita da aliam partem Gauro, quod extenditur da fluvio Gauro usque in valle quanta scrutere aut laborare potueritis, in latitudinem suam perticas detjmpedas quinque: ab uno latere Iohannes Mantoano. Eh omnia cum terris, vineis, campis, sel[... pasc]ulis, silvis, salectis, satjonalibus, arbustis, arboribus, piscatjonibus, venatjoni[bus], ocupatjo[nibus, capellatjonibus sui]s, cum ingreso, egreso suo et cum omnibus sibi pertinentibus; eas abendum, [tenendum], supersedendum, laborandum, defensandum, in omnibus meliorandum, in anis evenient[ibus vigin]ti et nove at renovandum, salva sanatjonibus domnica dandum. Ita sane ut [infe]ratis domnice ratjonibus nihilque mihi meisque supces[o]ribus rendere debeatis omni[que] anno de grano et sicale et fava in area cappa quinta, lino mana quinta, minuto modio sesto, vino anfora quarta, arbore pecto ponente se|mel postea sit vobis coloni ceso; si vinea pastenaveritis extra casale fruere debeatis anos nove, postea rendere debeatis sicut superius legitur; si ronco scoseritis aut terra de vale, fruere debeatis anos trex, postea rendere debeatis sicut superius legitur; trictulatum, pervectum per vos petitoris usque at ripa nostra domnicata. Non abeatis licentjam de ipsa terra in nullum platjtum ambulare neque distringere nisi ante nostra presentja vel de nostri supcesoribus aut de nostris misis. Maiore quidem domnica nostra vel nostra dominatjon[e] cum onore et obedientja susipere debeatis et supceptjone ei facere cum fide et puri[ta]tem seo umili[ta]tem sine aliquam fraudem vel dolum. Si quis vero pars nostrum contra os libe[llo ire temta]veri[mus] ante perfenitum tempus sicut superius legitur, d(et) pars partis fide opservantis [ante] omnes litis initjum aut interpelatjone pene nomine auri optimi untjas duas et pos [pe]ne solutjonis manentem paginam petitjonis in sua firmitatem. Ugo in Domini nomine tabbell(ionem) scribendum rogavimus et unus alterius vobis pariter, quod co[nsecuti] sumus agamus Deo et vobis masima gr(atj)a. [Si]gnum manus nostra Grimaldo et Maria iugal(is) at omnia suprascripta cui rel[ectum est].

Mezzetti, Le carte, pp. 348-350, n. 157.