Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 65
source date: [1033 January 11] [Monterioni]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Chonradus gr(aci)a Dei imperator augustus anno imperii eius [D]eo propicio hic in Italia sesto, die undecimo mense ianuarius, ind(icione) prima. Et ideo in Dei nomine nos [Ga]rardus filius quondam Atoni de loco Canule et Eriburga coniuge eius iugalibus filia quondam bone memorie Raynardi de loco Monterioni – et michi qui supra Erimburga consenciente suprascripto Garardo viro iugale meo et subter confirmante – per cartula precaria atque infiteotecharia iuris nomine concedimus tibi Berizo qui dicitur [.]afuso fili quondam Stephani qui dicitur Maistro de loco Plagezano, seu in filiis et in nepotibus tuis massculini qui de legitimo matrimonio nunc nati vel procreati fuerint, usque in tercia generacione tantummodo ad abendum, id sunt [ca]sis cum sediminibus et omnibus rebus territoriis illis iuris nostris qui supra iugalibus, qui reiacent in locos et fundas Canitulo qui dicitur Veclo et ibi prope Samoiula seu in Plagezano minore et item in Plagezano maiure videlicet in loco qui dicitur Maxceraduro silicet in loco Beraldisco namque in Monte qui dicitur Agifredi, vel per aliis singulis quibusque locis et vocabulis ubicumque inventum fuerint, infra finibus plebe Sancti Marie qui dicitur in Montevelli, sicuti ego qui supra Berizo emisistis in nos qui supra iugalibus ad iure proprietario nomine sicut in ipsa cartula vindicionis et omnia que in ea legitur coerit ei ad suprascriptis casis et omnibus rebus territori[is i]ll[is ut] dictum est, tam casis cum sediminibus seu reliquis terris, campis, pratis, passcuis, vineis et silvis, aquis aquarumque ductibus seu ripis, rupinis, coltum et incoltum, divisis et indivisis, omnia et in omnibus sicut superius legitur in integrum et quod sunt suprascriptis casis et omnibus rebus in prenominatis locis qualiter superius legitur cum omni iure adiacen[ciis] et pertinenciis earum rerum per locas et vocabulas ad ipsis casis et rebus pertinentibus in integrum, totis insimul per mensura iusta ad perticas legitima de pedibus duodecim mensurata iugeris sex, et si amplius fuerit de ipsis rebus in suprascriptis locis qualiter superius legitur quam ut supra legitur omnia et in omnibus infra suprascripta infiteosin permaneat in integrum ut supra diximus. Nos qui supra iugalibus per cartula precaria atque infiteotecharie iuris nomine concedimus tibi qui supra Berizo seu in filiis et in nepotibus tuis massculini qualiter superius legitur usque in tercia generacione iamdictis casis et omnibus rebus qualiter superius legitur cum superioribus et inferioribus atque cum ingressores et accessionibus suarum in integrum; tantummodo abendum, tenendum, [posside]ndum, meliorandum, quatenus proficiant nam non depereant, nullo modo non abeatis potestatem nec licencia vendendum neque donandum neque in aliis omnibus transferendum, nisi iusta lex, set abeatis potestatem in minoribus personis libellum faciendum, et post autem dicesso tuo qui supra Berizo seu de filiis et de nepotibus tuis qualiter superius legitur coltatis, restauratis, melioratisque fuerint in integrum, revertar ad nos corum supra iugalibus vel ad nostros heredes, cuius est proprietas. Et pro suprascriptis casis et omnibus rebus seu et pro omne frugum terre exinde Dominus dederit ad ficta pensione dare atque persolvere debeatis, per unoquoque de mense marcius, nomine in argentum den(ario) uno bono et expendibile qualiter pro tempore cocurrerit, dato et consignato esse debeant den(ario) ipso per omne constitutum per se ipse Berizo vel filiis et nepotibus qualiter superius legitur usque in suprascripta tercia generacione ad nos corum supra iugalibus vel ad nostros heredes aut a nostro misso in suprascripto loco Monterioni, feliciter. Superinposita eorum exinde non fiant pena vero inter se posuerunt ut qui supra ex ipsis aut heredibus eorum sede anc conveniencia precaria removere quesierint et non permanserint in ea omnia qualiter superius legitur, ut componat illa pars que non servaverint ad partem fidem servandi, pena nomine in argentum den(a)r(io)s bonos solidos centum et post pena soluta os infiteosin sicut superius legitur in sua maneat firmitatem, quia sic inter nobis convenit. Unde due precarie uno tinore scripte sunt. Actum in loco Monterioni; feliciter. Signum mano Berizo qui os pagina ut supra fieri rogavi et ei relecta est. Signum manibus Alberto Franco et Rozo et Petrus de Luvio et Loperto de Azo et Martino Besso rogatis testis. Ego Ioh(anne)s notarius sacri palacii scripsi post tradita complevi et dedi.

Mezzetti, Le carte, pp. 350-353, n. 158.