Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 67
source date: [1033 May 7] [Panigale]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domni Benedicti pape sede primo sitque inperante domno Conratum hanno qui[n]to, die septimo mense madii, indicione prima, in loco qui vocatur Panigale. Ea gesta esse videtur prolisque temporibus memoriter retinere non possunt, ideo xpipt[u]re vinculis anotari eecum est. Igitur cum Christi auxilium dum adesset quidem bonissimis viri, corum nomina ec: idest in primis Bonezoni et Ioh(anne)s germani, filiis quondam Ha[n]dreas qui vocabatur de Panicale, et Ioh(anne)s de Dominicus et Leto d[e] Celso, Paulus filius Ioh(anni)s de Georgius, Dominicus de Gazo et Ioh(anne)s de Girardo et ceteris ominibus et me p[ressente] Farulfus tabellione tjv(itatis) Rav(enne); in suprascriptorum press(enc)ia haceden[s] Gerardus qui vocatur de Panigale, virgam quam in sua detinet manus et misit in manus pressente Dominicus de P[a]nigale tjoni suo dicens: ‘Ego investio tibi de una pe[tja] terre pro orto, possita iusta teguo ipsius Dominicus et iusta via egiens, et alia petja terre possit[a] iusta predicta via et iusta clusurea vinee ipsius Dominicus desingnate, quod fiunt insimul tornatu[ri]e quatuor integres possites in fundum Pani[gale], que per libello abere, tenere viso sum da mon(asterio) Sancti Ioh(anni)s Avagneliste cum terris et vineis, campis, ortis, cum ingress(o) et egress(o) earum et cum omnibus sibi pertinentibus, territorio Rav(ennate), plebe Sancti Zacharie; habendum, tenendum, cultandum, laborandum, defensandum et in omnibus melliorandum, ad renovandum et psalvo redito domnico persolvendum in quantum tibi pertinuerit. Pro quia acepi pretjo idest mantello uno pro dinariis Venetje soll(idis) treginta; et per istam virgam obligavi me ego predicto Gerardi, huna cum meisque filiis et heredibus, a tibi suprascripto Dominicus tjoni meo et in tuisque filiis et heredibus de ipsa res que superius legitur; aliquam pulsatjone aut requisitjone regerimus aut nostra sumissa vel sumissenda persona, daturi et conpossituris me promitto cum meis filiis et here[dibus] in valiente denarios soll(idos) centum, et ipsa investitjone et obligatjone in sua firmitate permaneat’. Et ipso predicto Dominicus emtore dicens: ‘Et ego eo sic retjpio et deprecavi vos omnes pro futurum testimonium’. Oc factum est sub die et mense et indicione suprascripta prima, in loco qui vocatur Panigale. Singnum manus suprascripto Gerardus de Panigale iamdicto invetitore et obligatore de omnibus que leguntur superius. Singnum manibus Bonezoni et Ioh(anni)[s] germani et Ioh(anni)s(m) filius quondam Dominicus qui vocatur de Panigale in ac vetitjone et obligatjone testis rogatis de omnibus que leguntur superius.

Mezzetti, Le carte, pp. 353-355, n. 159.