Federici, Codex, I, pp. 419-422 (Mezzetti, Le carte, pp. 355-356, n. 160)
source date: [1033 August 11] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Anno ab incarnatione Domini millesimo trigesimo tertio, die undecima mensis augusti, indictione prima, situm in claustro ecclesie Sancti Stefani Maioris. Peto a te in Dei nomine domno Guidone gratia Dei monasterii abbate Sancte Marie in Pomposia, ad confirmandum a domno Aurelio abbate ipsius monasterii, uti mihi in Christi nomine Petro Punga petitori pro me et pro Anna iugale mea seu filiis nostris masculis – et qualis de nobis obierit sine filio vel filia eorum parti acedat illi qui ut supra supravixerit – si iuste et rationabiliter a vobis petivimus et ab aliis minime detineri videtur per libellum concedatis nobis rem iuris prefati monasterii vestri, idest medietatem integram de uno manso cum terris, vineis, campis, pascuis, arbustis, arboribus atque cum omnibus sibi pertinentibus, quam nos habemus et detinemus per anteriorem libellum iuris vestri monasterii, constitutam in Sezata et Campo Domnico, plebe Sancti Iohannis in Axiata; habendum, tenendum, supersedendum, cultandum, laborandum et in omnibus meliorandum in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum; sub terratico de omni labore maiore modium quintum, lino manna quinta, minuto sextum, vino anforam terciam, arbore semel ponendo; et dare vobis debeamus omni secundo anno in Natale unam spallam et omni secundo anno in Pascha agnum unum et omni anno in sancto Apolenare focaciam unam et pullum unum; et omni anno pro glandatico et lignario solidos tres denariorum Veneticorum; pro exenio de grano ariale starium unum et medium et unam galinam omni secundo anno; et tollere debeamus de ipsa terra tornaturiam unam et mediam pro arato et area et orto et canalibus, opera et servicia secundum usus ipsius loci; pervectum totum terraticum domnicum et aliam dacionem per nos petitores usque in hac civitate Ravenne, in canniva vestra Sancti Stefani Maioris; et non liceat nobis triturare neque vindemiare sine vestra iussione vat(a) vestrum missum cum honore et hobbedientia susipere debeamus; et non liceat nobis petitoribus neque nostris filiis ipsam rem totam nec partem vendere neque aliquo modo alienare nisi inter nos aut inter monasterium vestrum neque ad placitum vel districtum alicuius ire nisi vobis. Pro eo quia exinde damus vobis calciariis nomine solidos undecim denariorum Luccentium inforciatorum. Si quis vero partis nostre contra hanc petitionem ire temptaverit, det pars parti fidem servanti nomine pene auri unciam unam et soluta pena maneat firma hec peticio. Ego Petrus Dei misericordia Ravennas tabellio scripsit hanc peticionem.

Mezzetti, Le carte, pp. 355-356, n. 160.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 419-422).