Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 69
source date: [1034 January 29] [Goro (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Ano Deo propitjo pontificatus domni nostri Benedicti summi pontifitj et universalis pape in apostolica sacratisima beati Petri apostoli Domini sede secu(m)do sitque inpperante domno nostro piisimo perpetuo Conrado at Deo coronato patjfico magno inpperatore in Italia vero ano optavo, die viesimo nono men(se) genuarius, indicione secumda, in loco qui vocatur Gauro. Petimus a vobis in Dei nomine Wido abb(as) regule mones(terii) Sancte Marie qui vocatur in Pamposia uti nobis in Christi nomine Atam et Boniza iugal(is) seo filiis nostri livellarii nomine concedisti et largisti nobis rem iuris suprascripti monesterio vestro, itest casale uno in in(tegrum) qui est posito i loco qui vocatur Gauro, quod extenditur in longitudinem suam in valle quanta scutere et laborare potuerit, in lato pedes cemtum da fluvio Gauro: a primo latere de ipso casale Iusto, at secu(m)do latere Rofino, a tertjo latere valle atque a quarto latere Gauro; pensione vero pro ipso casale omnique ano den(ariorum) duodetjm. Et insuper concedo vobis una tornaturia terre qui est posita iusta Gauro: a primo latere *************, a secu(m)do latere **********, a tertjo latere ********, a quarto latere; eas abendum, tenendum, supersedendum, laborandum, defensandum et in omnibus meliorandum, in anos etvenientibus viginti et nove at renovandum, salva sanatjonibus domnica. Ita sane ut inferatis domnice ratjonibus nobis nostrisque filiis at vobis vestrisque supcesoribus rendere debeamus de grano et sicale in campo capa quinta, fava in area modio quinto, tritico modio sesto, lino mana sesta, tritulatum, pervectum per nos petitoris at mansione vestra domnicata. Pro nos quia acepit de manibus vestri suprascripti petitoris in manibus nostri suprascripti ordinatoris in presentjam testium, qui ic supter supscrituri sunt, pretjum nomine itest librum [unum] in arientum solidos treginta. Non abeatis licentjam tritulare sine iusione domnica. Maiorem quidem domnica nostra vel nostra dominatjone cum onore et obedientjam susipere debeatis suseptjonen ei facere cum fide et puritatem et umilitatem sine fraude vel aliquam dolum. Si quis vero pars nostrum contra os libell(o) ire temtaverimus ante perfenitum tempus sicut superius legitur, d(et) pars partis fidem opservanti ante omnes litis initjum aut interpellatjone penem nomine auri optimi untjas duas, pos penam solutjonis maneat eh paginam petitjonis in sua firmitatem. Quam vero paginam Ugo in Dei nomine tabbell(ionem) scribendum rogavimus et unus alterius nobis pariter, quod consecuti sumus agamus Deo et vobis maximam gr(atj)am. Sinnum manibus nostri Atan et Bonza iugal(is) petitrice at omnia suprascripta cui relectum est. Sinnum manus mea Petrus de la Batisa, Urso Veclo, Martinus qui vocatur Tornario testibus vocati at omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 357-359, n. 162.