Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 70
source date: [1034 May 7] [Fiscaglia (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die septimo m(ense) madius, [indicione] secunda, [Fixscalia. Cartula] venditjonis fatjo ego Pedernia filia quondam Martinus qui vocabatur de Cabralia et uxor vero pre(sente) Pe[tr]us, filius et nur[u]s [presente et consentjente] Leo qui vocatur Mango qui manere visa es in massa Fixscalia venditrice tibi Michele filius pre(sentis) [I]oh(anni)s [Ra]vign[an]i [pro te quam]que pro ex perso[n]a de Paulo et Ioh(anne)s gerrmani [fi]lii [Iohannis Ravigna]ni [qui manere visi estis in superi]ori burgo Ferrarie vestrisque filiis in perpetuum, eo quod abere ac possidere seo [de]tinere [viso s]um iuris proprietatis meis seo per cocumque, idest pecia una [ter]ra aratoria que est possi[ta] in loco qui vocatur [A]rg[e]le [no]vum de [...]murino, quod est in longo [per]ticas detjmpedas vig[in]ti et quinque [et] in lato perticas quatuor [et m]edia, iusta llatere cum Paulo vir clarissimus tabell(io) et a secundo llatere ipso suprascripto Paulo tabell(io), ter[ci]o llatere poss(identes) ipsi suprascripti comparatori, qua[r]to llatere i[tem] fratres et consortibus nostris de suprascripti venditori; pro eo idest [ca]pileo uno angnelino pro exstimata ex valiente [solidis s]edetjm den(ariorum) Veneticorum; sup pene [no]mine auri obtimi untjas una et post hec [pagina manente] in sua firm(itate). Ioh(anne)s tabellio de tjvitate Ferrarie. Signum manus [suprascripta P]edernia vendi[tric]e ad omnia suprascripta cui relect[um] est. In pre(sentja) Ioh(anne)s et Ingo gerrmani filii quondam Gezo, [...] fi[li]o [...]lo [et] Ioh(anne)s filio [quondam] Ioh(anni)s [qui vocatur] de Gasdulfus et Dominicus filio quondam Leo qui vocab[atur] de Ma[iranus ...]. [In nomine] Patris et Filii et S[p]iritu Sanct[i. An]no ab incarnatjonem domini nostri Iesu Christi millesimo trigesimo tertjo, pontificatus vero dom[ni nostri ... sum]mo pontifice et universalis pape in apostoli[c]a sacra[ti]ssima beati Petri apostoli [D]omini sede anno secundo, imperante domno Chon[rad]o piissi[m]o [per]petuo agusto a Deo coronato patjfico mangno imperatore [i]n Italia anno octavo, die septimo m(ense) madius, indicione secunda, in [vi]co qui vocatur Fixscalia. Profitens profiteor ego quidem in Dei nomine Pedernia filia quondam bone m[e]morie Martinus qui dicitur de Cabralia et uxor ve[ro presentem] et consentjentem Petrus, filius et nurus presentem et consentjentem Leo Man[co, q]ui manere visa est in vico qui vocatur Fixscalia, per uius paginam me[e votjs, pro]fessi[on]is, sponsionis, vendicionis, t[ra]nsfersionis atque perpetualis tr[a]nsacionis velut i[ns]trum[en]tum virtutum meê paginam [tibi presente in] Christ[i] nomine Michele filius presentem et consentjentem Ioh(anni)s qui vocatur R[av]ingnanum, tam pro me quamque pro ex persona de Paulo et Ioh(anne)s germani, fili[i] [...domini]um et potestatem de Ioh(anne)s Ravingnanum genitore vestro omnibus diebus vite sue, qui manere visi estis in superiori burgo Ferrarie [... vestrisque filiis] et heredibus in perpetuum do, cedo seo transfero atque vendo et in perpetuum transacto, da mea iura meaque domini[a] alieno et transcripbo [et da mea iura meumque] dominium vestrum suprascripti gerrmani emp[tori] vestrisque filiis et heredibus in perpetuum, eo quod abere anc possidere seo detin[ere iuris propri]etatis meis [... da quo]ndam pa[r]entorum meorum seo per cocumque [mod]um vel tit[u]lum und[ique ... idest pecia un]a ter[ra aratoria que est po]sita in loc[o] qui dicitur Argele [novum de ...mu]rino, que est in longnitudine su[a] perti[ca]s [detjmpedas vi]gi[n]t[i] e[t quinque et] in latitudine s[ua perticas de]tj[mpedas qua]tuor et media, interrafines eius hoc est: da duobus l[at]eribus [possidente Paulo vir clarissimus tabellio, a tercio llatere possidentes] ipsis suprascriptis [comparatori atque] a quarto llatere p[o]ss(identes) item fratres et consortibus [me]is, cum ingresso et egresso su[o ...] pertinentem in integrum [sicut superius legitur. Ut amod]o a pres[en]te die aut quando[que volu]eritis licead vobis suprascripti gerrmani [comparatoris vestrisque filiis et heredibus] in per[petu]um in ibidem introire [et preocup]are atque ingredere et potestatem tamquam per legitimam et mea corporalem tra[di]tjone et per eadem [p]aginam venditj[oni]s p[r]ofessi[onis a me in te] facta atque tradita in presentja tes[tium], qui hic su[bte]r suscripturi sunt, [quieto trami]te ab[eat]i[s d]omini[um] e potes[ta]tem; [abeatis, teneatis] atque possideatis eciam vimdendi, dona[nd]i vel comutuandi et more quod vobis suprascripti gerrmani emptoris una cum [v]estris filiis et heredibus placuerit [exinde face]ndi. Pro(e) eo quia exinde anccepit pretjum in manibus meis suprascripta venditrice de manibus tui suprascripto Michele tam pro te quamque pro ex [persona de Paulo] et [Io]h(anne)s gerrmani tui emptori, coram presentja testium qui hic suter suscripturi sunt, pretjum nomine, idest capileo uno angnelinus [pro exstimata ex] valientem denariorum Veneticorum solid(is) seditjm et per unocoque solid(um) ana den(arii) duodetjm, ab omni deceptjonis seo delibera[tjonis calumnie. Et] ab hac die numquam aliquando licead mihi suprascripta Pedernia venditricê una cum meis filiis et heredibus ullo umquam in te[mp]or[e] quam[libet movere] questionem, repetitjonem aut caussatjonem vel interpell(atjonem) ullamque molestia generare a[u]t facere incontra v[o]bis suprascripti gerrmani [comparatoris neque incontra] vestris filiis et heredibus in perpetuum. Pro ea omnia que superius legitur pro exs partem vel exs totum numquam ago neque contendo aut invado vel inoccu[po neque agentibus] condisinde[r]e audeas et nec aliquod vobis exinde requiramus non per me neque per meis filiis et heredibus neque per ad mea sumissa [persona maiori]s vel minoris propinquis vel exstraneis et non adeumdum iuditjum et non suplicandum printjpibus neque per ecclesiasticam interpell(atjonem) neque per [ullo modo ullamque r]atjonis contrarie de quod umanum sensum actangnere potest sed magis da me vel da meis filiis et heredibus securi e quieti [atque pacifici] exinde maneatis in omnibus in perpetuum; et si quoquo tempore quipiam person[a]m insurserit quit vobis s[uprascriptis germanis empto][ris una cum vest]ris filiis et heredibus in perpetuum exinde exs partem vel exs totum expellere aut quamlibet calumnia generare voluerit suprascripta [Pedernia ven][ditrice una cum meis] filiis et heredibus ab omni persona ominum in omnibus stare [et] defensare et auctoriare et adinplere promitto [in perpetuum. Quod si quod] absi et [a]vertat [d]ivina potentja et omnia que superius legitur cum meis filiis et heredibus non observavero vel adi[m]plevero et contra hec ire vel ag[e]re aut contendere voluero aut suprascripta petja terre aratoria per vim invasero vel intromisero ve[l c]ontra agentibus minime defensare [et] auctoriare noluero per quodvis modis aut ingenii, quia datura me esse promitto ego suprascripta Pedernia vendi[tri]ce [una cum meis] filiis et heredibus dare tibi suprascripto Michele tam pro te quamque pro ex persona de Paulo et Ioh(anne)s germani tui emptori una cum vestris filiis et heredibus in perp[etuum] ante omnis litis initjum vel interpell(atjonem) pene nomine auri obtimi untjas una et post penam solutam manentem anc paginam venditjonis transfersionis sicut superius legitur in suo robore et firmitatis. Quam vero hec paginam Ioh(anne)s in Dei nomine tabellio uius tjvitatis Ferrarie scripbendo [rog]avi et subter manus mea propria firmavi testibusquem ad me rogatis obtulit subscripbenda eorumque presentjam eam tibi corum qui su|pra contradidit, sub die, mense et indicione secunda, in vico qui vocatur Fixscalia. Signum manus suprascripta Pedernia uxor vero pre(sente) et consentjente Petrus et filius et nurus presentem et consentjente Leo qui vocatur Manco, venditrice ad omnia suprascripta cui relectum est et testes adfirmare rogavi. Signum manus Ioh(anne)s et Engo gerrmani filii quondam Gezo et Ioh(anne)s filio quo[n]dam Ioh(anni)s qui vocatur de Gasdulfus et Dominicus filius quondam Leo qui vocabatur de Mairanus testis rogatis ad omnia suprascripta cui relectum est. Ego Ioh(anne)s in Dei nomine tabell(io) uius tjvitatis Ferrarie scriptor uius paginam venditjonis sicu superius legitur post roboratjonem testium atque tradita conplevi et absolvi. Notitjam testium idest: Ioh(anne)s vir clarissimus testes, Engo vir clarissimus testes, Ioh(anne)s vir clarissimus testes, Dominicus vir clarissimus testes.

Mezzetti, Le carte, pp. 361-365, n. 164.