Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 71
source date: [1034 August 30]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. A]nno Deo propicio pontificatus domni Benedicti pape se[de anno secundo sitque inperante] Conrado inperatore anno otavo, die triesima m(ense) ag[usto, indicione ...]. Petivi [ad] te in Dei nomine domnus Uuido abb(as) mon(asterii) Sancte Marie qui vocatur [a Ponposia, una] per consensu deserviencium eodem mon(asterio), uti michi presente in Christi [nomine] Pe[tr]us qui vocatur de Baldo et Marocia iugalis mea seu filiis ac nepotibus nostris per [anc pe]ticionis enfite[u]seos concedisti et largisti seu confirmasti nobis rem [iu]ris pre[d]i[c]ti mon(asterii), idest inter terra laboratoria et vinea turnaturie treginta que laborat Urso qui vocatur de Fermosa cum fratribus suis, que sunt posite in loco qui vocatur Ca[pu] Bovi; et insuper concedisti nobis nostrisque filiis et nepotibus turnature terre laboratorie ******* que laborat **** posite in predicto loco qui vocatur Capu Bovi; hec prefati rebus cum terris, vineis, campis , arbusti, ar[boribus] et cum omnibus sibi pertinentibus, sitas territorio Liviensis, plebe Sancti Pancharcii. Dum nos suprascripti pe[tit]oris seu filiis et nepotibus nostris divina gr(aci)a in ac luce iusserit permanere vita concedisti et largisti seu confirmasti nobis eas res abendas, tenendas, poss[i]dendas, defensandas et in omnibus meliorandas et ex nostris propriis expensis afixa pensi[o]ne re[p]utante indesinenter secundum pag(inam) peticionis nostre pensionis nomine sin[gulis quibusque a]nni omni marcii m(ense) infra indi(cione), pro suprascripta res, idest den(arios) Venecie tres tantum. Pro [eo quia exinde ac]cepisti calciarii in pr(esencia) testium, idest libro uno pro den(ariorum) Venecie solidis centum. Et tu suprascripto abb(ate) [cum tuis] sucessoribus nobis suprascripti petitoris nostrisque filiis et nepotibus ipsa re que superius legitur ab omni [persona hominum] stare et autoriare seo defensare debeatis. Quod sit quod [absit et] avertas divina potencia omnia que superius legitur non observaverimus vel ad[imple]verimus contra hec ire vel agere aut contendere voluerimus per [quem]libet modum vel titulum atesstacionem confirmamus quia da[turi] nos esse promittimus nos prenominati petitoris, una [cum] nostris filiis et nepotibus, tibi suprascripto abb(ate) tuisque supcessoribus suprascripti mon(asterii) videlicet [et po]st transitum nostrum nostrorumque filiorum et nepotum munimine expleto, quando Domino [plac]uerit, tunc suprascripta re cultas, laboratas, defensatas et in omnibus meliora[tas ad iu]s suprascripti mon(asterii) vestris modis omnibus revertantur dominium et potestatem; ante omnis [litis inicium au]t in[t]erpell(acionem) pene nomine auri optimi uncias tres et post pene sol(ucionem) m(anente) ec pag(ina) peticionis enfiteossin in sua firmitate. [G]erard[us Dei] [nutu tabe]ll(ionem) [Ravennas] scribendum roga[vi, sub die et mense et indicione suprascripta ...]. Ego Petrus qui vocatur de Bal]do in ac peticion[e a me facta subscripsi]. [Ego Iohannes] in ac peticio[ne subscripsi]. [Ego Madebertus] in ac peticione subscripsi. [Signum manus Petrus filius quondam] Martini tabell(ii) [in ac peticione subscripsi]. [Ego G]erardus in Dei nomine tabel(lio) Ravennas sc[ripto]r [uius] peticionis post robora[ci]onem testium conplevi et absolvi. Noticiam testium idest: Iohannis nego(ciatoris) qui vocatur de Bono, Madebertus filius quondam Petri, Petrus filius quondam Martini tabellii.

Mezzetti, Le carte, pp. 366-368, n. 165.