Federici, Codex, I, pp. 445-449 (Mezzetti, Le carte, pp. 374-376, n. 169)
source date: [1036 July 3] [Sablone]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propitio pontificatus domini nostri Benedicti summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno quarto sitque imperante domnus Chonradus rex in Italia anno nono, die tertio mensis iulii, indictione quarta, in loco qui dicitur Sablone. Petimus a te Alberico qui vocatur Tussco misso dominus Guido religiosus abbas monasterii Sancte Marie in Pomposea uti nobis Martinus filius quondam Gorzio tam per me quam per personam de Eilvitefredi et consortibus meis seu filiis et heredibus nostris libellario nomine concedisti nobis de re iuris nominati monasterii, idest concedisti nobis medietate in integram de omnes sex sortes et portiones integra vel quantamcunque abes et detines Iohannis quondam Magri filio infra ... fundo qui vocatur Lovignano et in fundo qui vocatur Punzano et in fundo qui vocatur Vicoramerio per singulis locis ... pratis, pascuis, silvis, venationibus, piscationibus, arbustis, arboribus per singulis locis; hec quia concedisti nobis abendum, tenendum, possidendum, roncandum, pastinandum, propaginandum, defensandum et in omnibus meliorandum, in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum ... petitione renovemur. Ita sane ut inferramus terratico dare debeamus de singulis inibi Dominus condonare dignatus est, oc est terratico: de grano, de sicale in campo capa quarta ... in area modio quarto, farre, ordeo in campo ... lino manna octava, omnia minuto in area modio sesto, vino anfora quarta, semel vice arbore pecto ponendo, postea si vobis cessum; quod si glande habuerimus ... porci ... dare debeamus porco uno; et si vinea pastinaverimus post incolome ... fruere debeamus annos quinque; si ronco roncaverimus, fruere debeamus annos quatuor; deductum ipsos ... colunico usque ad ripa Pado ad nave domnicam ubi potuerit pervenire ad tollendum. Et non habeamus licentiam dandi, vendendi ... commutare nos ... predicti petitoris sicut supra legitur; et non habeamus licentiam de ipsa re ad nullo placito publico apulare nisi ad ... et non ... Maiore quidem domnico vestro vel vestra dominacio et cum onore et obbedientia susipere debeamus sine dolo vel fraude. Si quis vero pars nostrum contra anc petitione ire tentaverimus et omnia sicut supra legitur non observaverimus, det pars partis fidem servanti ante omnes litis initium seu interpellatione pene nomine auri huntias duas et post pene soluta manente anc petitione in suo robore et firmitate. Quas vero petitione eo scripto Leo tabellio scribendam rogavit et unus alterius nobis pariter iubemus, quod consecuti sumus, agamus Deum et vobis massima gratias, sub die, mense et indictione quarta, in Sablone. Signum manus meas petitoris ad omnia supradicta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 374-376, n. 169.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 445-449).