Federici, Codex, I, pp. 434-437 (Mezzetti, Le carte, pp. 376-378, n. 170)
source date: [1035 December 12 or 1036 December 12] [Prada]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus Benedicti papê sede quarto, imperatore domno Courado agusto imperii in Italia anno nono, die duodecima mensis decembris, indictione quarta, Prata. Petivi a vobis quidem in Dei nomine Petrus presbiter et monachus per iussionem a domno Guido venerabilis abbatis Sancte Marie que vocatur a Pomposia, una per consensum deservientium eiusdem monasterii, me presente in Christi nomine Iohannes qui vocatur de Berta petitoris pro me et pro Berta iugalis et pro Vitaliana relicta quondam Petrus petitoris in tribus partibus et in quarta parte petitor Urso filius quondam Vitalis nostrisque filiis et heredibus libelli nomine concedistis nobis rem iuris supradicto monasterio vestro, idest omnes res et pertinentias illas quantascunque nos abuerimus, que est posita in loco Prata, cum terris et vineis, campis, pratis, pascuis, salectis, sationalibus, una cum arbustis, arboribus et cum omnibus sibi pertinentibus, constituta territorio Faventino, plebe Sancti Iohannis qui vocatur in Axiata; abendum, tenendum, cultandum, laborandum, propaginandum, supersedendum, defensandum et in omnibus meliorandum, in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum; sub terratico de omni labore maiore modio quinto, lino quinto, minuto sesto, vino anfora tercia, arbore pecto ponente semel; brachiatico per omne canale corbe due de vino et veturiam una adque redada una ad lignario; pro glandatica porco uno si porcos abuerimus et si porcos non abuerimus dare vobis debeamus denariorum Veneticorum solidi tres et omnes asumptione sancte Marie cun uno nostro vicinum pecora una, aducto per nos in civitatem Ravenne, in domo vestra, cum fide et puritate seu umilitate, sine dolo vel fraude aut malum ingenium; et non abeamus licentiam tritulare neque vindimiare sine iussione domnica vestro. Maiore quidem domnica vestra vel vestra dominatione cum onore et obedientiam susipere debeamus et subceptionem eis facere. Pro eo quia accepistis calciarii nomine, idest froco una pro denariorum Veneticorum libras quatuor. Si quis vero pars nostrum contra anc paginam petitionem ire tentaverimus antequam finitum tempus sicut supra legitur, det pars partis fidem servantis ante omnes litis initium aut interpellatione pene nomine auri uncie due et post pene solutionis manead petitio firma. Aldortinus per Domini misericordiam tabularius scribendum rogavimus, sub die, mense et indictione supradicta quarta, Prata. Signum manibus nostris supradicto Iohannes et Vitaliana et Urso anc paginam petitionis ut supra legitur a nobis facta subscripsimus.

Mezzetti, Le carte, pp. 376-378, n. 170.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 434-437).