Federici, Codex, I, pp. 457-464 (Mezzetti, Le carte, pp. 378-381, n. 171)
source date: [1037 January 24] [Pomposa (Codigoro; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Chuonradus gratia Dei imperator augustus, anno imperii eius Deo propicio decimo, viesimo quarto die mensis ianuarii, indictione quinta. Constat me Giso filius quondam Ildevrandi, quod professus sum ex nacione mea lege vivere Romana, accepissem sicuti et in presencia testium accepi a te Iohannes presbiter filius quondam Iohannis argentum denarios bonos libras quatringenti, finitum precium, pro casis, castris, capellis atque rebus illis omnibus ... quas haberem visus sum tam infra civitatem Placenciam, Papiam quam, capella una que est edificata in onore sancti Martini ... corte et puteo insimul tenente quas et foris in campania ...tis, braida et pratas que dicitur Isola et in locis et fundum Pitale et cum porcione de castro et de capella que est edificata in onore sancte Marie, corte et cum omnibus rebus at se pertinentibus; Mundi... de castro et de capella, cum area sua que est edificata infra ipsum castrum, in onore sancte Savine, et in Breoli vel ubicunque per aliis locis et vocabolis, per quemcumque modum, omnia et ex omnibus, sicut mihi advenerunt per cartam ex parte Amerade que fuit coniux Amichonis, et in Centoria, cum porcione de capella que est edificata in onore sancti Bartholomei, corte et cum omnibus rebus ad se pertinentibus, Lagani, Cuozo, Via Vigarza, Molino Luniveti, Castelleto, Cereto, Sarmado, Casale Agnelli, cum porcione de capella que est edificata in onore ssancti Silvestri, corte et cum omnibus rebus ad se pertinentibus, Dasorba, Corte Vescovi, Monte Domnico, cum porcione de capella que est edificata in onore sancti Iohannis, Gagiorunco, Campomalo, Carogna, Castellovetere, Montecalito, Mauriciasco, Monte Albuini, Fossato Regis, cum porcione de capellas duas – una est edificata in onore sancti Stefani, alias est edificata in onore sancte Marie, que sunt prope supradicto loco Monte Domnico – et porcio una ... cum quarta porcione de castro Axeto, Spariano, cum porcione de capella que est ibi edificata in onore sancti Petri; Monasteriole al fossato Nigro ... Martinoni, Aquaria, Arena, Bossonasco, al Cornale et in Corutrito cum atiacenciis et pertinenciis et in locis et fundis Ciconiola, Talanco, Sorgaria, Valenutici, Monte Spinaria, Monte Gozo, Iudei Vigani ... da Vicoraro et in eorum territoriis vel per aliis singolis locis et vocabolis que ad cortes superscriptas pertinere videtur. Et sunt ipsis casis et areis, castris et capellis atque rebus omnibus per mensura iusta inter sedimina et vineis, cum areis suarum seu terris arabilis, pratis, pascuis, silvis ac stallareis, cum ariis suarum iuges ducentum, et si amplius de meo iuri rebus tam infrascripta civitatem quamque et foris in eisdem locis et fundis ut supra legitur multum fuerit quam ut supra mensura vel per hanc cartam vendicionis et ipso precio cui supra Iohannes presbitero aut cui tu dederis vel abere statueris persistat potestate, proprietario iuri, ut dictum est, tam casis, castris, capellis atque rebus omnibus et sediminibus et vineis cum ariis suarum seu terris arabilis, pratis, pascuis, silvis ac stallareis cum areis suarum, ripis, rupinis, molendinis, piscationibus ac palutibus, coltis et incoltis, divisis et indivisis, una cum finibus, terminibus, accessionibus et usibus aquarum aquarumque ductibus, cum omnibus ... atiacentiis et pertinentiis, per locas et vocabulas, cum ipsis casis, castris, castellis et rebus pertinentibus ubicumque per supradictam civitatem Placentiam atque comitatum et per comitatum Papiense meo pertineunt iuri vel pertinente inventum fuerit ... Et ex omnibus in integrum eciam vendo ego supradicto Giso tibi Iohannes presbitero per eandem cartam vendicionis et ipso precio, idest omne supellectile item iuris mei tamq... habeo aut in antea Deo propicio aquistare potuero in integrum. Que autem ... castris, capellis atque rebus omnibus iuris mei, tam infra supradictam civitatem quam et foris eiusdem civitatis, in eisdem locis et fundis ut supra legitur ...distis una cum acessionibus et ingressibus earum, seu superioribus et inferioribus earum rerum qua vel superius vel in integrum, ab hac die tibi Iohanni presbiter pro isto precio vendo, trado et mancipo, nulli alii vendatis, donatis, alienetis, obnoxietis vel tradatis nisi tibi; et facias exinde a presenti die, tu aut cui tu dederis vel habere statueris, iure proprietario nomine, quicquid volueritis sine omni mea et heredum meorum contradictione. Quidem oc spondeo atque promitto ego qui supra Giso una cum meis heredibus tibi cui supra Iohanni presbitero aut cui tu dederis vel habere statueris ista vendicio qualiter supra legitur in integrum ab omni homine defensare; quod si defendere non potuerimus aut si vobis exinde aliquod per covix genium subtraere quesierimus, tunc in duplum eadem vendita ut supra legitur vobis restituamus sicut pro tempore fuerint meliorata aut voluerint sub estimacione in consimilibus locis simul cum eadem supellectile et nec mihi liceat ullo tempore nolle quod voluisse, quod a me semel factum vel conscriptum est inviolabiliter conservare promitto cum stipulacione subnixa et nihil mihi ex ipso precio dare debes dico. Hanc cartam vendicionis paginam Petro notario tradidi et scribere rogavi in qua subter confirmans testibusque optuli roborandam. Hactum infra monasterium Ponposie; feliciter. Giso in hac cartula vendicionis a me facta manu mea subscripsi et testes scribere rogavi. Signum manibus Iohannes Franconi, Gregorius filio Alberti viventes lege Longobardorum. Stefanus filio condam Dominicus in ac vendicione rogatus testis subscripsi. Iohannes filio quondam Bonizo in ac vendicione rogatus testis subscripsi. Signa manibus Godo et Petrus de Casiano lege viventes Romana testes. Ego Petrus notarius scriptor huius cartule vendicionis tradita complevi et dedi.

Mezzetti, Le carte, pp. 378-381, n. 171.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 457-464).