Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 74
source date: [1037 February 22] [Torino]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Chuonradus gr(aci)a Dei imperator augustus hanno imperii eius Deo propicio decimo, octavo kalendas marcias, indic(ione) quinta. Monesterio Sancte Dei ienetricis virginis Marie sito Ponposa, hubi nunc domnus Uuido habas preordinatus esse videtur, ego Sigefredus presbiter filius quondam Algisi qui professus sum ex nacione mea lege vivere Langobardorum p(resens) p(resenti) dixi: quisquis in sanctis hac in venerabilibus locis ex suis aliquit contullerit rebus, iusta octoris voce in oc seculo centuplum accipiet, insuper, quod melius est, vitam possidebit heternam. Ideoque ego qui supra Sigefredus presbiter dono et offero in eodem monesterio a presenti post decessum Bertê commetisse filia bone memoriê Oberti marchionis et relicta bone memoriê Odelrici qui et Maginfredi marchionis et per presentem cartulam offersionis hibidem habendum confirmo, id sunt cortes duas iuris mei, cum castro et capellas in eas constructis, cum casis, sediminas et omnibus rebus ad ipsas cortes pertinentibus, quas habere visus sum super fluvio Tanegrum: huna ex eis qui nominatur Flesxio, halia hibi prope qui nominatur Cerro; et sunt predictas cortes de areis, castro et capellis, sediminas et vineis, cum hareis suarum seu terris harabilis et pratis sive ierbus, per mensuram iustom super totum iuieras sexcenti, et quicquit amplius de meo iuris rebus in iamdictis locis vel in eorum territoriis ad ipsas cortes pertinentibus inventum fuerit, quam ut supra mensura legitur, per anc cartulam offersionis ha parte ipsius monesterii persistat potestate proprietario iuri ******. Que autem suprascriptas cortes domuicoltiles cum castro et capellas in ea constructas et omnibus rebus ad eas pertinentibus iuris mei superius dictas, huna cum haccessionibus et hegressibus seu superioribus et inferioribus earum rerum qualiter superius legitur in integrum ab ac diê in eodem monesterio dono et offero et per presentem cartulam offersionis ibidem habendum confirmo. Et faciad exinde pars ipsius monesterio aut cui pars ipsius monesterio dederit, post decessum predicte Berte commetisse, proprietario nomine, quicquit voluerit pro hanime meê et pro hanimabus bone memoriê Alrici episcopi Astensis et suprascriptorum Oberti et Olderici qui et Maginfredi marchionis et Berte commetisse mercedem. Quidem etspondeo atque promitto me ego qui supra Sigefredus presbiter, huna cum meos heredes, ha parte iamdicto monesterio aut cui pars ipsius monesterio dederit suprascripta offersio qualiter superius legitur in integrum ab omni homine defensare; qui si defendere non potuerimus aut si parte predicti monesterii exinde haliquit suptrahere quesierimus, tunc in duplum eadem offersio ut supra legitur parti ipsius monesterii restituamus, sicut pro tempore fuerint melioratis aut valuerint sub exstimacione in consimilibus locis; et pro honore sacerdocii mei non mihi licead ullo tempore nolle quod voluit, set quod at me semel factum vel conscriptum est inviolabiliter conservare promitto, cum stipulacione subnicxa. Hanc enim cartulam offersionis paginam Secundi notarii et iudex sacri palacii tradedi et scribere rogavi in qua supter confirmans testibusque optullit roborandam. Hactum infra hemunitate monesterio Sancti Solutoris que est constructum foris prope civitate Taurino; feliciter. Ego Sigefredus p(res)b(ite)r in ac car(tu)l(a) offersionis a me facta s(ub)s(cripsi). Signa manuum Lanberti et Deudadus atque Gislaldi omnes viventes lege Romana testes. Signa manuum Gisulfi et Andreas testes. Ego quidem Secundus notarius et iudex sacri palacii scriptor huius cartule offersionis post tradita complevi et dedi.

Mezzetti, Le carte, pp. 381-384, n. 172.