Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 78
source date: [1037 April 18] [Ravenna] [XII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Chuonradus divina providente misericordia Romanorum imperator augustus. Imperatoriae maiestatis sublimitas quanto alcius extollitur, tanto humilius peticionibus fidelium adquiescere debet, maxime cum ipsa petitio ad illius servicium pertinere cognoscitur, cuius gloriosissimo munere eandem peticionem adimplendi possibilitatem recepimus. Idcirco omnium catholice fidei nostrorumque fidelium noverit universitas, qualiter ob interventum et exaudibiles preces Kadelohi episcopi nostrique fidelissimi cancellarii atque Geboardi Ravenne nostri dilecti archiepiscopi Vuidonem venerabilem abbatem monasterii sancte Dei genitricis Marie constructi in insula que vocatur Pomposia ipsumque monasterium cum eadem insula Pomposia omnemque eiusdem monasterii pertinenciam sub nostri mundiburdii et imperialis regiminis defensione gratanter recipimus. Insuper concedimus predicto abbati Vuidoni eiusque predicto monasterio Pomposie nostri precepti largitionem confirmantes eidem sancto ac venerabili loco nostra imperiali auctoritate omnes res et possessiones eius mobiles et immobiles iuste ac legaliter sibi pertinentes. Quibus itaque generaliter confirmatis, futuras insidiancium occasiones timentes specialiter predicto monasterio Pomposie tam ipsam insulam Pomposiam ex integro quam extra eandem insulam, scilicet Lacum Sanctum, in comitatu vero Comaclense et Ferariense et Gavellense seu [R]avennate sive Faventino atque Corniliense et Liviense, Pupiliense autem et Cescenate necnon Ariminense, Orbino vero et Castello Felicitatis atque Perusino, sive quicquid presentaliter in insula Salti tenere videtur, nominatim vero terram que prenominato monasterio Pomposie ex iudicatu marchionis Ugonis evenit, videlicet Soleriam et Cavallariam ac Polixinum atque in comitatu Ferariense et Gavellense firmissima et preceptali corroboracione confirmamus. Liceat igitur prefato abbati eiusque successoribus prefatam abbaciam regulariter regentibus ipsum monasterium cum omnibus sibi pertinentibus rebus, quo legitimo modo voluerint tractare, omnium personarum contradictione remota. Nullus itaque dux, marchio, comes, vicecomes, archiepiscopus, episcopus nullaque magna vel parva persona predictum venerabilem locum vel rectores eius de aliquibus rebus aut functionibus sibi pertinentibus aliquo modo inquietare sine legali iudicio presumat. Si quis vero quod absit huius nostre preceptionis imperialis pariterque mundiburdi violator existat, auri obtimi mille librarum pondus se compositurum agnoscat, medietatem nostre camere et medietatem predicti cenobii utilitati. Quod ut verius credatur cauciusque custodiatur, hanc paginam manu propria roborantes inferius iussimus sigillari. Signum domni Chuonradi serenissimi et invictissimi imperatoris augusti. Kadelohus cancellarius vice Herimanni archicancellarii recognovit. Datum XIIII kal. mad. anno dominice incarnationis millesimo XXXVII, indictione V, anno autem domni Chuonradi regnantis [X]IIII, imperii [X]I. Actum Ravenne; feliciter amen.

Mezzetti, Le carte, pp. 384-386, n. 173.

Corrado II prende Pomposa sotto la protezione imperiale e conferma all'abbazia beni e diritti.