Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. V, n. 75 [A]
source date: [1037 May 16] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine] Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificatus domni Benedicti pape sede quinto, Conradus imperatore anno [un]detjmo, die sestodetjmo m(ensis) madii, indicione quinta, Rav(enne), in cupa posita iusta tribuna basilice Sancti Stefani qui vocatur [Ma]ioris. Dum inventus fuisset bonissimis adque inlustrissimis viris necnon bone hopinionis laudab[i]lis famam, corum nomina ec sunt: idest Uuidone presbiter et monachus adque abbas mon(asterii) Sancte Marie qui vocatur in Ponposia, Uuidone presbiter et monachus predicto mon(asterio), Tetbaldus nobili viro viced(omi)no, Geremia filius quondam Liutef[re]dus, Farualdi et Pauli filius quondam Pauli iudex Farualdi, Andreas de Susum, Petrus et Paulo germani filii sui, Stefanus filius Teutji tabell(ionis), Petrus de Rautj, Ioh(anne)s et Alberto et Petrus germani filii sui, Deusdedit filius Tribunus, Ioh(anne)s filius quondam Riculfus tabell(ionis), Petrus filius quondam Petri tabell(ionis) de Pusterula, Aldo tabellio, Paulus filius quondam Petrus Pipere et me presente Romanus qui vocatur Stefanus tabell(io) et haliis; in nostrorum suprascriptorum omnium press(entja) hapreenderunt Petrus et Raimbertus germani nobili viri, filii quondam bone memorie Paulus qui vocabatur de Echila, virgam in manibus illorum et miserunt eam in manum domno Uuidone umilis presbiter et monachus adque abbas regule mon(asterii) Sancte [Marie qui vocatur in] Pomposia, et in manum suprascripto Stefanus filius quondam Teutji tabell(ionis) avocatori suo, et d[ixerunt: ‘Ecce ...]cedimus vobis omnes accione et querimonias quantascumque nos abuimus usque mo[do ...] requirendum contra vos suprascripto abbas; et insuper spondimus et obligamus nos nostrosque filios e|redes vobis suprascripto domno abbas tuisque subcessoribus im perpetuum, idest omnes res et pertinentjas illas integras quantascumque pertinuit quondam Petrus qui vocabatur de Ech[i]la tjoni nostro in fundum Tjsterna, quod sunt untjas se[x], et sex untje in fundum Lacuna Cava et omnes perti[ne]ntjas illas que sibi pertinuit in fundum suprascripta nomina et in fundum Lisiano et in fundum qui vocatur Roveritulo et i[n fundum P]eritulo et in fundum Casoti, cum terris, vineis, campos et cum omnibus ad predictis rebus pertinentibus, sitas ter[ritorio Livi]ensis, plebe Sancti Mercuriali et Sancte Marie in Aqueducto. Et licead vobis vestra nave domnicate de vestri omni egendi et redeundi a portum Fenarie sine omni intentjonem et ripatico. Et si nostri omines contra ec facere presumserit et [...] atjonem, post eam nobis congnitum est, facere debemus infra tregintam dierum, et si nos aut nostris filiis vel eredibus aut nostra sumissa vel sumitenda personam vobis vestrisque subcessoribus inquietare vel molestare presum[se]rit, daturi et composituri nos esse promitimus nos nostrosque filios eredes tibi tuisque subcessoribus auri libras tres’. Et predicto domno abbas et prefato Stefanus avocatori suo sic atjpiens dicxerunt: ‘Rogamus vos omnes pro futurum testimonium’. Hoc factum est sub die et m(ense), indicione suprascripta quinta, Rav(enne).

Mezzetti, Le carte, pp. 388-390, n. 175.