Salerno, Archivio Storico Diocesano, A.1.1 (già Arca I, n. 1) (ed. Giordano 2014, Le pergamene, n. 1)
source date: [841 August] [Salerno] [1179 May]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei salvatoris Iesu Christi. Nos domnus vir gloriosissimus Sicenolfus Dei providentia Longobardorum gentis princeps, pro salutis anime nostre et ex gentis nostre salvationis, per rogum Grimoaldi comiti fideli nostro concedimus in episcopio sancte sedis Salernitane Ecclesie, ubi nunc Alo episcopus preesse videtur, monasterio Sancti Petri de Palatio qui es in S[.]coline cum terris et vineis, campis et silvis seu pascuis cum servis et ancillis et omnem suam pertinentiam; insimul et concedimus in predictam sanctam sedem plebem Sancte Marie de Nuceria cum omnem suam substantiam cum servis et ancillis et omnem suam pertinentiam; quam et concedimus in eodem sancto episcopio molina ipsa in flubio Lirno qui fuerunt de Leone Scrofella, qui habunt fines ipsa terra: de una parte fine predictum flumen Lirno; de duas partes fine via publica cum arcaturia et sedimen de predicta molina. In ea videlicet ratione ut amodo et deinceps, per hoc nostrum roboreum preceptum, predicta omnia que superius legitur in predictam sanctam sedem permaneat eius rectoribus dominandi atque possidendi et fruendi nomine et a nullo ex nostris iudicibus, idest comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionem, set in perpetuis temporibus omnia que superius legitur in eadem sancta sede permaneat eius rectoribus ordinandum et dominandum atque securiter habendum. Quod vero preceptum concessionis ex iussione suprascripte potestati scripsi ego Ragemprandus notarius. Actum Salerno, secundo anno, mense augusto, quarta indictione.

Editions: Muratori 1732-1742, Dissertatio trigesima quarta, coll. 77-78 (secondo il quale il diploma non sarebbe autentico); Paesano 1846-1857, II, pp. 217-219; Giordano 2014, pp. 3-4, n. 1 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, IV, p. 41; Schipa 1887 [1968]*, n. 1, p. 740 [249]*; Paesano 1846-1857, I, p. 216; Voigt 1902, p. 115; Balducci 1970, p. 2, 122; Taviani Carozzi 1991, II, p. 1131; RIM 2002, n. 683.

Orlando 1884-1887, I, p. 247; Id., III, p. 430; Crisci 1976-1984, p. 109; Crisci, Campagna 1962, p. 59; Pratesi 1951, p. 463; Falcone 1981, p. 1024; Fonseca 1987, p. 30.

https://www.pergameneonline.it/dettagliopergamena.php?idArchivio=194

Il preceptum, oggi deperdito e noto da una copia autentica del maggio 1179, era stato emesso dal principe longobardo di Salerno Siconolfo e nel maggio 1179 fu letto e trascritto in un documento redatto dal notaio Iohannes su richiesta di Sebastiano, abate della chiesa di S. Gramazio e rappresentante di Romoaldus, vescovo di Salerno (Giordano 2014, p. 394-395, n. 178).