Salerno, Archivio Storico Diocesano, A.1.2 (già Arca I, n. 2) (ed. Giordano 2014, Le pergamene, n. 2)
source date: [945 January] [Salerno]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei salvatoris Iesu Christi. Concessimus nos Guaimarius et Gisolfus Dei previdentia Langovardorum gentis principibus, per rogum Vuidoni comiti dilecto fratri nostro, vobis Tauberti nauclerii et Benedicti filiis Veneravili et Pauli fratri eius et Benedicti Saunensi et Everardi et Martini et Benedicti Vetrani et Vitali filio tuo et Leoni et Leoni et Iohanni qui vocaris Amalfitanus et Marini et alio Marino et Adam, terra bacua erga fluvio qui vocatus Forino quod nos per cartula vicariationis ordine tultum havemus a domno Petrus episcopus sancte sedis Salernitanis, habentes finis: de subter parte fine ipsa padule ipsius episcopi[i; de alia ig]itur parte fine ipsi fluv[io] Forino; de super parte fine via publica; alia namque parte similiter fine v[estr]i episcopii, et est per mensuria da ipsa padule et usque predicta via longitud[o] p[assus t]ricenti quadraginta quattuor, latitudo vero da ipso fluvio Forino et usque ad fine ipsius episcopii passus ducenti septu[a]ginta nobem ad iusto passu hominis mensuratum; fi[nita] ha vero terra, qualiter superius legitur, totum in integrum cum finis et vice de via sua eos vobis concessimus seu et ipsa cartula vicariationis vobis ad defensione habendum dedi[mus]. In ea ratione ut [a]modo et deinceps per hoc nostrum rovoreum pre[ceptum] ea que prelegi[tu]rvos [omnes] supranominati fideles nostri quam et vestris heredibus securiter hac firmiter illos habeatis et possideatis et a nullo ex nostris iudicibus, idest comitibus, castaldeis vel a quibuscumque agentibus, habea[tis exin]de aliqua requisitione [set securiter] illos [po]ssideatis in supradicta rationem. Quod vero prece[ptum] concessi[onis e]x iussione super scri[pte] potestatis scripsi ego Iohannes notarius. Actum Salerno de ann[o] quinquagesimo tertio et de anno duodecimo, MENSE IANUARIUS TERtiA INDICtione. (SI D)

Editions: De Donato 1958-1959, pp. 118-119, tav. 3 (trascrizione); Giordano 2014, pp. 3-4, n. 1 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, n. 90; Balducci 1970, p. 3; API XV/62, tav. 3. Fac simile: API XV/62, tav. 3.

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1134.

https://www.pergameneonline.it/dettagliopergamena.php?idArchivio=7

L'archivista Luigi Cavallo riporta che nel XVII secolo il documento conservava ancora la bolla pendente con le effigi dei principi longobardi di Salerno Guaimario II e Gisulfo I, cfr. Giordano 2014, p. 5. Il diploma non segue il modello della charta transversa, tipico dei precepta del periodo più antico, bensì il testo è disposto parallelamente al lato lungo del foglio di pergamena (Pratesi 1958, p. 202).