Salerno, Archivio di Stato, fondo 'Mensa Arcivescovile', n. 18 (ed. Giordano 2014, Le pergamene, n. 3)
source date: [958 March] [Salerno] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei salvatoris Iesu Christi. Concessimus nos Gisolfus vir gloriosissimus Dei previdentia Langobardorum gentis princeps, pro amore omni[potentis Dei] quam et pro remedium salutis anime nostre, per rogum domni Petri, veneravili pontifex <sic>, in episcopio Salernitano in qua <sic> ipse domnus preest, omnes res quantum nostri palatiii <sic> pertinentes est aut nostro tempore pertinentes fuerit, sibe de mortuorum seu undecumque, da ribus qui dicitur Transu et usque aquam de Cornia et da ipsa Cornia usque flubium Tuscianum et de super usque serris de montibus; simulque et concedimus in eodem episcopio quantum quantoque nostri palatii pertinentes est aut fuerit ultra ipsum Tuscianum, nominatibe in Campu in Toru et in Dossa, et in Scabella, in Beccasano, et Liciniano. Ideo hec omnia et in omnibus quantum infra ipse fines et extra ipse finis quomodocumque predicti palatii pertinentes est aut fuerit, in ipsis nominatibus locis et intro ips[e] finis transactibus et funditus cum aquis et omnia infra se habentibus in iamdictam sanctam [ecc]lesiam concessimus. In ea ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum ea que prelegitur pars ipsius episcopii et eius rectores omni tempore ipso habendum dominandum possidendum et omnia ex inde faciendum quod voluerit; et a nullo ex nostris iudicibus, comitibus, castaldeis vela quibuscumque agentibus habeatis ex inde aliquando aliqua molestia vel contrarietate, set perpetuis temporibus securo nomine ipsam sanctam ecclesiam eos habeat et possideat. Quod vero preceptum concessionis ex iussione supradicte potestatis scripsi ego Ricchardus notarius. Actum Salernum in sacro palatio, de anno vicesimoquinto principatus supradicti magni principis, mense martius, indictione prima.

Editions: Paesano 1846-1857, II, pp. 187-188; Pennacchini 1938, pp. 111-112; Giordano 2014, pp. 6-8, n. 3 (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 19, p. 747 [254]*.

Voigt 1902, p. 63, n. 94; Pratesi 1951, p. 464; Taviani Carozzi 1991, II, p. 1135 (che ritiene il diploma sospetto); Poupardin 1901, p. 174.

La pergamena, conservata in origine presso l'Archivio Storico Diocesano di Salerno, fu spostata agli inizi del XX secolo, dopo esser stata data in prestito a studiosi locali, cfr. Giordano 2014, p. IX. Il preceptum, ad oggi deperdito, era stato emesso dal principe longobardo di Salerno Gisulfo I e nel marzo 1171 fu letto e trascritto in un documento redatto dal notaio Iohannes su richiesta di Giovanni del fu Bono, prete e cardinale dell'arcivescovado salernitano e rappresentante di Romoaldus, vescovo di Salerno, cfr. Giordano 2014, pp. 359-360, n. 156.