Salerno, Archivio Storico Diocesano, A.15.280 (già Arca V, n. 282) (ed. Giordano 2014, Le pergamene, n. 4)
source date: [968 July] [Salerno]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine Domini. Trigesimo sesto anno principatus domni nostri Gisolfi gloriosi principis, mense iulius, undecima [in]dictione, [...]hen. Ego Gisolfus vir [gloriosissimu]s divina protegente clementia princeps, filius vone recordation[i]s domni Guaimarii principis, quam declaratus sum pertinentes hab[e]re ecclesias ulter flubio Tuscia[n]o quod mihi cum alie ecclesiis et rebus de eodem loco Tusciano date fuerunt per Landenolfus Casi, filius iustiam Petri comitis; et ipsius Landenolf[i] datum fuit a partibus episcopio Salernitano, sicut vestre conti[nent] scriptionibus que habemus a pars ipsius Landenolfi et predicti episcopi; et dum Deo avente, quadtuor ex ipse ecclesiis quidlibet te fuerunt ad culmen consecrationis perduximus quarum hec sunt nomina: [alia ....] quidem in onorem Sancti Michaelis archan[ge]li et alia in onorem Sancti protomartiri Stephani et alia in onorem Beatorum apostolorum Petri et Pauli, alia vero in onorem Sancti Eusterii martiris; e[t n]unc tu venerabilem Petrum episcopum pred[icte] sancte sedis Salernitane, qui ipse ecclesiis cum alie ecclesiis que ibi facte sunt et in antea a nobis et ad nostris heredibus facte fuerint, libertav[i]t et confirmavit sicut nostre colla[....] scrip[............]e sunt, iamdicte quadtuor ecclesiis modo quidem inspirantes mihi Dei omnipotentis misericordia, ut in prephatis ecclesiis, pro remedium salutis anime nostre, de rebus [...] per singule ex ipse [e]cclesiis darem[.........] datis qui in eodem [..................]io profuerint aliquit frugium tollere et habere possam quam et ego Gemma domna nostra principissa, uxor preph[a]ti domni Gisolfi gloriosi principis, pal[..] fact[................] ecclesiis quartam [part]em habere pertinentes mihi per scriptum morg[inc]apit que ab ipso illustrissimo princeps vir nostris alio di[e] nostre copul[a]t[io]nis hemissum fuit, ex ardenti animo cupio una cum ipso domnus gloriosus princeps vir nostris con[iugis] hanc per fac[.....]erus. Quamobre[m] nos [su]perius dicti Gisulfus et Gemma principes, [v]ir et uxor, una[ni]m[it]er parique cons[en]sum [....] nam[que ....] domna principissa per cons[ens]um et ad[..........] domni Gisulfi gloriosi principis viri mei in cuius mundium me [.......…]ast[.......]sa aliaque, vir et uxor pro Cristo et [..........................]tis [................] predictis ecclesiis per singule de rebus[ ... ] in quo fondate sunt p[......]s predicte [...] iamdicte ecclesie Sancti Stephani offer[...............................................................] est sunt inde pa[s]su centum sexaginta [......................]es [...] rebus illut ipsa [..................] ex[.............................................] predicte rebus[..............] ista fine discernit ast[...] terra sunt ipse suis ecclesiis om[.....] rel[.........] illud auli[.............] fine vestra [........] passus decem [...................]; a pars occidentis sicut ipsa sila[..]te et sicut predicte [....] eodem [......]diis inde su[..............................................................]set [.....]erio habet cl[.............................................]ie pre[...]ob[..]no [........................................]geras dictum [.....] duo bus [...] inde passos [c]entum decem et octo; a pars orientis fine sicut termin[.................................................. ] ipsa alia [.................] per vadit ipsa bia [..................] sunt inde [...................................................................................................................] qui ibi est facut[....] far[..............................] heredes [.......] ipsa [..............................] simil[..................................] in[............]tur dibid[..........................] et ipsa a fine nostra discernit [......................................................] ipsi aride compa[.....] sub[ .......... ]aba usque [..................] in pars meridiei passus quadricentus q[ui]ndecim et quibus qui[.......]sus [........................]les da ipsa [........................................] sub aus[...]eri d[............... ]atia et usque ipsa bia passus cen[tum ..................... ]ntione [.............] sive nostrorum [...] inpara[...] fine nostra co[.....]tum est[..........] da passus quadrigentos [...]per longitudo sine laterali quadricenti passus et omnes suprascripta mens[u]ria a[...........] homini sunt [..................]re [.....] su [.........] sicut superius dic[tum] est, per una superius ecclesiis offer[.............] se et habe[..........] vice de bie sue; ad[....................................................] ipsi [ ..................] que per eius nostris heredibus [..........................................................................................]derint de qua obl[atione] predic[ta ....... ]a princeps, vir et uxor, et [eorum] heredibus [obligaverun]t si [pre]dicta [...]qua superius in ipse ecclesie [.......] per qualecumque ratione quesierimus ad qu[......] potestat[...............] de ipso [.........] abere [.....] subtraere [................] ipsarum ecclesiis vel [...........] illorum [.......] potuerint mille auri solidos const(antinianos); et hec omnia sua[.....] in ipse ecclesie offerimus sicut supradictum est omni tempore firmum et st[abile] permanere. Ad verumtamen ipsa ecclesia [vo]cabulum Sancti Stephani datu mihi fuit cum rebus da Petrus Casi, filii Landolfi, et ipsius Petri datum fuit a pars monasterii Sancti Vincenti et Sancti Georgii et ut semper per illos [.....] permanendum ha[..] offertionis [...] pro securiter ei ipsa [...] ecclesie scribere iuximus tibi Ademari notario. Hactum Salerno. + Ego qui supra Petrus. + Ego Land[u]s. + Ego Landolfus. + Ego Maio.

Document summaries: Balducci 1970, p. 87.

Ughelli-Coleti, IS, VII, p. 363; Voigt 1902, p. 63.

https://www.pergameneonline.it/dettagliopergamena.php?idArchivio=8

Il documento sembrerebbe una falsificazione in forma di originale, considerando le numerose inesattezze contenute nel documento, quali per esempio una rigatura a secco sul recto della pergamena, non utilizzata nella cancelleria principesca salernitana prima del 1025 (Pratesi 1958, p. 208); l'inesistenza di uno scriptor Ademario al tempo del principe longobardo di Salerno Gisulfo I (cfr. Poupardin 1901, p. 174); la datatio che, posta dopo l'invocazione e non alla fine del documento, non è ampliata, secondo la prassi salernitana, con Dei salvatoris nostri Iesu Christi (cfr. Pratesi 1958, p. 205); la mancanza del titolo Langobardorum gentis che dovrebbe accompagnare il nome del principe (cfr. Ibid., p. 206); l'assenza sia di artifici cancellereschi sia del sigillo, nonché la presenza di sottoscrizioni che rappresenterebbero un unicum nel panorama della documentazione principesca salernitana (per queste e altre considerazioni, cfr. Giordano 2014, p. 8-9).