Salerno, Archivio Storico Diocesano, A.1.7 (già Arca I, n. 7) (ed. Giordano 2014, Le pergamene, n. 15)
source date: [1032 May] [Salerno]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINe DomiNI DeI ETERNI SALVATORIS NostRI IESU CHRISTI. WAIMARIUS divina protegente clementia Langobardorum gentis princeps. Concedimus et confirmamus per hoc nostrum roboreum preceptum anuloque nostro signatum in ecclesia Beatissime Dei genitricis et [V]irginis Marie sancte venerabili Salernitane sedis, in qua domnus Amatus secundus venerabilis archiepiscopus preest, et in ecclesia Beati apostoli et evengeliste [M]athei, cuius corpus nos veracissime optinere credimus, pro nostre remedio anime, per obsecrationem Gemme principisse dilecte coniugis n[ostre], omnia que antiquitus in eadem sancta ecclesia c[once]ss[a] s[ive oblat]a fuerunt et omnia que tempore ipsius prefati domni Amati venerabilis archie[piscopi in] ipsa sancta ecclesia possidere hac dominati videtur. Insuper concedimus ut omnia que ipse predictus domnus Amatus venerabilis archiepiscopus ad su[as retin]et manus, et cuncta que in suo cellario vel orreo congregari soleat, neque per precem neque per violentiam de illius potestate et [dominio] minuentur. Quicumque autem post hoc nostrum roboreum preceptum ex omnibus que superius concessimus quicquam minuere voluerit vel [attempta]re presumpserit, [a] predic(to) domno archiepiscopo excommuniceturet [in] nodum maledictionis mittatur damnabilis etiam ante conspectum Dei [et eius gen]itricis [in]veniatur et per perpetuo anathematis vinculo inso[lu]biliter relige[r]it quem admodum Dathan et Abiran precepti Domini [transgressores, vivum] eum terra deglutiat, exemplum sit cunctis qui res sancte ecclesie inv[a]dere nituntur, non sit particeps perpet[ui regni et partem habeat cum Iuda t]raditore, inextinguibilibus crucie[tur] flamnis [infe]rni, non ad[i]p[i]s[ci m]ereatur vitam eternam, sed penam sustineat sem[piternam]. Et [ut] hec nostra supradicta concessio s[tabi]lis ac firma in et[er]num per[man]eat, Truppoaldum abbatem [et scrib]am nostri sacri palatii s[crib]ere anuloque nostro eam insigniti precepimus. De mense magio, concurrente indictione quinta decima, ANNO D[eo prop]ITIANTE NosTRJ PRINCIPATUS QUARTODECIMO. (SI D)

Editions: Muratori 1732-1742, Dissertatio quinta, coll. 189-190; Paesano 1846-1857, I, pp. 101-102 (con errata attribuzione al 1031); Giordano 2014, pp. 31-32, n. 15 (source of the text reproduced here). De Donato 1958-1959, p. 167, tavv. 16-17 (trascrizione). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, p. 756 [261]*, n. 41; Voigt 1902, n. 105; Balducci 1970, p. 5; API XV/63, tavv. 16-17. Fac simile: API XV/63, tavv. 16-17.

Di Meo 1795-1819, VII, p. 153; Kehr 1935, p. 361; Pratesi 1958, p. 54; Poupardin 1901, pp. 118-9, 168, 170, 172; Schipa 1887 [1968]*, p. 757 [261]*; Ventimiglia 1788, p. 338; Taviani Carozzi 1991, II, p. 1140.

https://www.pergameneonline.it/dettagliopergamena.php?idArchivio=16

Il documento è emesso dal principe longobardo di Salerno Guaimario IV.