Salerno, Archivio di Stato, fondo 'Mensa Arcivescovile', n. 26 (ed. Giordano 2014, Le pergamene, n. 20)
source date: [1046 August] [Salerno] [XIII sm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei salvatoris Iesu Christi. Nos Gisolfus divina providentia Longobardorum gentis princeps pro amore Dei et Beate Marie semper virgini, cuius patrocinio subsistimus et regnamus, et pro salute anime nostre seu patrie nostre, concedimus et in perpetuum confirmamus dompno Amato venerabili Salernitano archiepiscopo et successoribus suis atque ecclesie Sancte Dei genitricis et Virginis Marie et Beati Mathei apostoli et evangeliste, in qua prefatus dompnus Amatus regimen tenere videtur, hec omnia subscripta que ad ipsa ecclesia iuste novimus pertinere, videlicet: casale Cusentinorum cum omnibus hominibus et tenimentis suis, tenimenta Dolacarie et Pressanique sunt ultra ripam fluminis Sileris et portum cannicias et piscationes ipsius fluminis et tenimenta cum silvis Pecte, casale Liciniani, castrum Olibani cum omnibus hominibus et bonis eorum habitantes et abitaturos in ipso et pertinenciis eius et cum omnibus iuribus, terris, aquis, molinis et tenimentis suis; concedimus etiam ipsi ecclesie Salernitane casale Sancti Victoris de Gifone et casale de Scalcinati cum omnibus hominibus et terris ipsorum et omnes homines ipsius ecclesie ubicumque fuerint liberi, servi, censiles rusticos vel stauriti et eorum liberi ab omni collecta et publicis serviciis sint immunes [e]t ut liceat prefato dompno Amato archiepiscopo et successoribus suis omni tempore homines undecumque et quandocumque venerint recipere et tenere tam in hac nostra civitate Salerni quam et in quibuscumque loca Salernitane diocesis et provincie sue, et coram eo et suis successoribus de omnes civiles questiones conveniri debeant et a suo iudice iudicari. Et ut hec omnia in perpetuum observentur, hoc roboreum preceptum concessionis et confirmationis ex iussione supradicte potestatis scripsi ego Iohannes notarius, in sacro Salernitano palacio, quinto anno principatus ipsius domni Gisolfi principis, mense augusto, indictione decima.

Editions: Pennacchini 1938, pp. 152-154; Giordano 2014, pp. 41-42, n. 20 (source of the text reproduced here). Document summaries: Balducci 1970, p. 6 (che data il documento agli anni 1046-1047); Voigt 1902, p. 65; Paesano 1846-1857, I, pp. 105-106; Schipa 1887 [1968]*, n. 47, pp. 759-760 [264]*; Carlone 1984, p. 12, n. 23.

Pratesi 1958, p. 200; Taviani Carozzi 1991, II, p. 1145.

Si tratta di un preceptum falsificato del principe longobardo di Salerno Gisulfo II, tràdito in forma di inserto e insinuato diversi documenti. L'ipotesi di falsificazione si fonda sulla discordanza degli elementi cronologici e sull'assenza di uno Iohannes notarius quale scriptor della cancelleria principesca nel periodo di regno sia di Gisulfo II che del padre Guaimario IV. Secondo l'ipotesi del Carlone (Carlone 1984, p. 12) la falsificazione sarebbe stata prodotta da un notaio salernitano subito dopo la morte di Federico II, avvenuta il 13 dicembre 1250, per rivendicare i possedimenti tra il Tusciano ed il Sele persi dall'arcivescovo salernitano durante il regno svevo (cfr. Giordano 2014, pp. 41-42).