Salerno, Archivio Storico Diocesano, A.1.14 (già Arca I, n. 15) (ed. Giordano 2014, Le pergamene, n. 31)
source date: [1057 November] [Indizione bizantina.]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINe SanCtE ET INDIVIDUE TRINITATIS. GISULPHUS divina favente clementia Langobardorum gentis princeps. Nostras ad Deum tendere preces confidimus si dignas petitiones nostrorum fedelium non contempnimus et eosdem fideles nostro beneficio nobis fore credimus fideliores et in nostro servitio promptiores et ceteros ea que benefecerimus arbitratos fidelius nostris obedire preceptis. Idcirco, per interventum domne Gemme principisse dilecte matris nostre, concedimus vobis omnibus hominibus habitatoribus de Castello quod Libanum dicitur pertinente nostri archiepiscopii fidelibus nostris, ut vos et vestri heredes licentiam habeatis facere et habere molina in uno sedio in fluvio Tussiano cum vice de via sua in rebus ipsius archiepiscopii quanta potueritis et quodcumque censum et molitura et datione ex ipsa molina tollere et habere potueritis, semper faciatis ex eo quod volueritis, et licentiam habeatis abscider de lignis de silvis ipsius [archiepiscopii] quanto necesse fuerit per conciandum ipsa molina. Et concedimus vobis ut licentiam habeatis [vos et vestri herede]s in matrimonio filios [et filias] vestras iniugere cui volueri[tis sine contradictio]ne tam pars ipsius archiepiscopii [........] vestri heredes [.......]deris parti ip[sius archiepiscopii omni] anno tres salutes qualiter [meru]eritis [..] et cum venerit [tempus olivas faci]endi vos et vestri heredes il[lud sempe]r faciatis partibus ipsius archiepiscopii et pars ipsius archiepiscopii [voluerit] illud feceritis sicut meruerit [m]a[cin]ent et per unumquenquem hominem qui illud fecerint den[t] fialas olei qua[ttu]or, et vos et vestri heredes de[tis parti] ipsius archiepiscopii excaticum de decem porcis unum. Et conced[imus] vobis de [..] ut femine qui de vos et vestri her[ede]s orte sunt et fuerint et aliquis ex eis adulterium commiserit non [ca]dat ipso archiepiscopio sed in po[te]statem fiad de suis parentibus, et pars ipsius archiepiscopii non abeat potestatem aliquis ex vobis vel ex vestri heredibus comprehendere excepto qui de adulterio procreati sunt et fuerint et conciatis vos et vestri heredes molina ipsius archiepiscopii cum opus fuerit qualiter meruerit et detis unusquisque ex vos et vestri heredes omni anno parti ipsius archiepiscopii una opera ad metere et alia ad seminare et nichil aliut servitium faciatis vos et vestri heredes aut pensione et datione qualivet parti ipsius archiepiscopii detis nisi que super leguntur. Et negue a nostri iudicibus, comitibus, castaldeis neque a quibuscumque actoribus nostre rei puplice quolive[t tem]pore ex hoc quod vobis concessimus habeatis a[l]icua [contr]arie[tate principis] obs[erb]aberitis fidelita[tem. Textum] vero huius concessionis [scribere precepimus te Ace]prandum le[vi]tam et scribam nostri sacri palatii. Anno [a] Deo concessi pri[ncipatus sexto decimo], ME[nse n]OBEMBRI, CONCURRENte INDICTIONe UNDECIMA. (SI D)

Editions: De Donato 1958-1959, pp. 171-172, tav. 23 (trascrizione). Document summaries: Voigt 1902, n. 115; Balducci 1970, pp. 8, 125; API XV/63, tav. 23. Fac simile: API XV/63, tav. 23.

Pratesi 1959, p. 209; Taviani Carozzi 1991, II, p. 1148.

https://www.pergameneonline.it/dettagliopergamena.php?idArchivio=26

Il documento è emesso dal principe longobardo di Salerno Gisulfo II.