Salerno, Archivio Storico Diocesano, A.1.15 (già Arca I, n. 16) (ed. Giordano 2014, Le pergamene, n. 32)
source date: [1058 May] [XI - XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ IN NOMINe SanCtE ET INDIVIDUE TRINITATIS. GISULPHUS divina favente clementia Langobardorum gentis princeps. Nos ab omnium conditore dignas mercedes credimus accepturi, si sanctis ac venerabilibus locis curam et sollicitudinem impenderimus et quod ab eorum cultoribus postulati fuerimus in eisdem sanctis locis, prout possumus, adimplemus. Idcirco amore et timore ipsius conditoris ac nostri redemptoris compulsus qui pro salute nostra mortem sumere, pativulum crucis subire non dedignatus est, ut nos a morte liveraret et perpetuam vitam tribueret, et pro salute buius nostre Salernitane patrie et per interventum tuum, o domne archiepiscope Alfane reverentissime ipsius Salernitani archiepiscopatus spirituali patri nostro, et per postulationem domne Gemme principis karissime genitricis nostre, confirmamus in ipso archiepiscopio integram ecclesiam Sancti martiris Viti, que constructa est intra banc civitatem secus plateam que pergit ad portam que Elinis dicitur, et in ipsa platea mercimoniurn conficitur et omnes terras et casas ipsi ecclesie pertinentes intra hanc civitatem et omnes res stabiles ipsi ecclesie pertinentes foris hac civitate, cum omnibus que intra ipsas ecclesiam et terras et casas et res su[nt] cu[n]ctisque earum pertinentiis et cum vice de plateis et viis et anditis suis et cum muniminibus ex eo continentibus et cum omnibus rebus mobilibus ipsi ccclesie pertinentibus. Ea ratione ut totum, qualiter suprascriptum est, semper sint in potestate tua domni Alfani et successorum tuorum et pa[rs] ipsius archicpiscopii et tu et successores tui [et pars iamdicti archiepiscopii] licentiam habeatis de eo facere quod volueritis. Et confirmamus in eodem archiepiscopio omnes terras et casas et potechas ipsi archiepiscopio quomodocumque pertinen(tes) intra hanc civita(tem) iuxta ipsam plateam in qua ut dictum est ipsum mercimonium conficitur cum omnibus que intra eas sunt cunctisque earum pertinentiis et cum vice de ipsa platea et de anditis suis ut semper sit in potestate tua, domne archicpiscope, et successorum tuorum et partis ipsius archiepiscopii ad faciendum de eo tu et successores tui et pars ipsius archiepiscopii quod volueritis. Et concedimus in eodem archiepiscopio ut quando tu et successores tui et pars iamdicti archiepiscopii volueritis [intr]a ipsas terras et casas et potechas in ipsa platea plancas et secus eas ponere faciatis et habere quantas volueritis, et in ea lignamina figere et habere et super eas edificia qualiter volueritis, et in ipsis terris et casis et potechis et plancis quot volueritis homines ordinare licentiam habeatis et cames et alia mercimonia in eis me[r]cim[oni]are et v[en]dere et emere qualiter tibi tuisque successoribus et [p]arti ipsius archiep[iscopii p]lacuerit. Et nullo temp[ore p]ars nostre [rei puplice aliquod tributum vel cen]sum aut servitium seu pensionem illis hominibus tollere aut exigere querat [vel imp]onere faciat neque portaticum [seu] plateaticum in hac nostra civitate et foris per totum nostrum principatum Salernitanum dent, sed omne tributum et censum et servitium portaticum et plateaticum et pensionem quod per annum parti ipsius nostri sacri palatii illi qui in eis ut dictum est mercimoniaverint et vendiderint et emerint facere et persolvere debuerint, tibi tuisque successoribus et parti ipsius archiepiscopii [facia]nt et persolvant. Et confirmamus in eodem archiepiscopio omnia que per Romanorum pontific[um] p[rivi]legia ac decreto et per [imperatores] et reges ac per princi[pes ante]cessores nostros antecessoribus vestris et vobis et in ipso archiepiscopio data et confirmata et concessa per quemlivet modum fuerunt, et omnia que in ipso archiepiscopio ad aliis hominibus per quemlivet modum data fuerunt, ut semper sint in potestate tua et success[orum tuorum] et partis ipsius archiepiscopii ad faciendum ex eo quod volueritis, et neque a nostris iudicibus, comitibus, castaldeis neque a quibuscumque actoribus nostre rei puplice [et quoli]vet tempore tu et successores tui et pars [iamdicti] archiepiscopii habeatis ex hoc quod in suprascripto archiepiscopio concessimus et confirmamus aliquam contrarietatem [sed] in perpetuum illud tu et successores tui [ipsius iam]dicti archiepiscopii securiter habeatis et fac[iatis] quod volueritis. Textum vero harum confirma[tionum] et concessionum scribere precep[imus te Ace]prandum [levi]tam et scribamsuprascripti nostri sacri palatii. Anno nobis a Deo [co]ncessi principatus septimo decimo, MENse MAIO, [concur]RENTE INDICTIOne UNDECIMA. (SI D)

Editions: Muratori 1732-1742, Dissertatio quinta, coll. 189-192; Paesano 1846-1857, I, pp. 115-17; Giordano 2014, pp. 65-68, n. 32 (source of the text reproduced here). De Donato 1958-1959, pp. 174-175, tav. 24 (trascrizione). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 57, p. 763 [266-267]*; Voigt 1902, n. 117; Balducci 1970, p. 9; API XV/63, tav. 24. Fac simile: API XV/63, tavv. 24.

Di Meo 1795-1819, VII, p. 397; Pratesi 1958, p. 209; Taviani Carozzi 1991, II, p. 1148; De Simone 1991, p. 181; De Simone 1992, p. 263.

https://www.pergameneonline.it/dettagliopergamena.php?idArchivio=21

Il preceptum, emesso dal principe longobardo di Salerno Gisulfo II, è considerato una falsificazione in forma di originale (cfr. Giordano 2014, pp. 65-66).