Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 365, p. 1052)
source date: [898 November] [Indizione bizantina.] [Salerno] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei ęterni salvatoris Iesu Christi. Concedimus nos Guaimarius divina gratia et Langobardorum gentis princeps et pro remedium salutis anime nostrę, quam et per rogum Raiemfrid medici nostro, in monasterio Sancti Benedicti medietatem curtem illam de locu Lentiaria, Sarnense finibus, qui fuit Agenardi, et ipse Agenardus preterito tempore medietate curtem ipsam pro suis animę salutis in prefato monasterio offeruit. Iterum ante hos dies Altruda, qui fuit filia ipsius Agenardi, ipsam aliam medietatem per cartula venundedit in prefato monasterio Sancti Benedicti, et non illos legibus venundare potuit, pro quod legibus ad sacrum Palatium pervenit potestatem eo quod ipsa Altruda in consilio mortis nostrę consiliata fuit, itaque sicut ab ipsa Altruda predicta medietatem curte cum pertinentia sua in ipso monasterio benundatum ut sicut nobis advenit potestatem, sic in integrum in ipso sancto monasterio concessimus et ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum ea que prelegitur ipsis sanctis locis et eius abbatibus vel rectores firmiter habeat et possideat. Et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus habeas pars ipsius monasterii aliqua molestia vel requisitionem, sed in perpetuis temporibus ipsos firmiter habere et possidere valeas. Quod vero preceptum concessionis ex iussionem supernę potestatis scripsi ego Ursus notarius. Actu Salernu de anno VI, mense November, secunda indictione.

Editions: Poupardin 1907, p. 140, n. 5; Gallo 1937, p. 69, n. 1; RPD, n. 365, p. 1052 (datato all'883) (source of the text reproduced here). Document summaries: CMC, I, 51, p. 132; Voigt 1902, n. 84 (datato all'883); Gallo 1937, p. 64, n. 11; Taviani Carozzi, p. 1132; Dell'Omo 2000, n. 365; RIM 2002, n. 1063.

Di Meo 1795-1819, V, p. 165 (a. 914); Pratesi 1958, p. 200; Bloch 1986, p. 781 n. 24; III, p. 1349.

Il Registrum Petri Diaconi (AMC, Reg. 3) è il grande cartulario generale del monastero di Montecassino, compilato tra il 1131 e il 1133, e ancora conservato nell'Archivio dell'abbazia. Per una descrizione approfondita cfr. Dell'Omo 2000; Martin, Commento al RPD 2015, IV, pp. 1713-1728. Il diploma è emesso dal principe longobardo di Salerno Guaimario I ed è stato datato erroneamente da Voigt, e a cascata dalla letteratura successiva, all'883 (Pratesi 1958, p. 200).