Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, III, n. 424, p. 1196)
source date: [899 (?) July] [Montecassino (Cassino; Frosisnone)] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Guaimarius divina providentia Langobardorum gentis princeps concedimus vobis omnibus monachis ex monasterio Sancti Benedicti qui situ(m) est in Monte castro Casino, ut amodo et deinceps licentiam et potestatem abeatis veniendi in civitatem nostram Salernitanam et vendendi et emendi ea quę nobis necessaria sunt sine omni requisitione vel contrarietate nostre rei publicę, et non detis exinde plateaticum vel aliquam dationem in partibus nostrę rei publice vel cuicumque homini et nec a nostris comitibus, castaldeis vel a quibuscumque hominibus abeatis inde aliqua contrarietate, sed amodo et deinceps per hunc nostrum roboreum scriptum firmum stabilemque permaneat. Quod scribere precepimus Urso clerico scriba nostri Palatii intus suprascripto monasterio, de mense Iulio, indictione secunda.

Editions: Poupardin 1907, p. 139, n. 4; RPD n. 424, p. 1196 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, n. 87; Taviani Carozzi, p. 1132; Dell'Omo 2000, n. 424.

Il Registrum Petri Diaconi (AMC, Reg. 3) è il grande cartulario generale del monastero di Montecassino, compilato tra il 1131 e il 1133, e ancora conservato nell'Archivio dell'abbazia. Per una descrizione approfondita cfr. Dell'Omo 2000; Martin, Commento al RPD 2015, IV, pp. 1713-1728. Il diploma è emesso dal principe longobardo di Salerno Guaimario I o Guaimario II.