Montecassino, Archivio Abbaziale, aula III, capsa XI, n. 57
source date: [1039 October 25] [Indizione anticipata.] [Amalfi (Salerno)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini dei salvatoris nostri Iesu Christi. Die vicesima quinta mensis octubri, indictjone octaba, Amalfi. Nos Guaimarius Domini gratja princeps Salernitane civitatis et Capue seu Amalfi atque Sirrentum. A presenti namque die concessimus et donavimus et hunc preceptum firmiter scribere iussimus vobis domno Reicheri veneravili monachus et abbas monasterii Beati Benedicti, Christi confessoris et eximii abbati, dedicatus in monte que vulgo Casinus dicitur, quam et at cuncta vestra congregatjone huius suprascripti monasterii id est plenaria et integra ecclesia huius puplici nostri Amalfi dedicata intus prephata cives Amalfi vocabulo Beati Nicolay Christi confessoris sicut est ipsa suprascripta ecclesia fabricata et ordinata cum codicibus et paliis et paramentis seu et cum cellis et hereditatibus quam et cum omni circulo suo et cum omnibus suis causis et pertinentjis et salva via sua cum omnia causa. unde neque de ipsa suprascripta ecclesia neque de causa de iam dicta ecclesia nichil vobis exinfde exceptuavimus ea enim ratjonem ut ab odierna die siat traditum et offertum et concessitum in suprascripto monasterio in potestate vestra et de vestris posteris successores at habendum, at tenendum seu frugiandum et dominandum atque ordinandum suprascripta ecclesia semper usque in sempiternum sine omni nostra et de [n]ostris posteris successores contrarietatem vel requesitjonem imperpetuum istud vobis concessimus pro amore Dei omnipotentis et [pro bonum vesttum servitjum quem nobis fecistis in omnem deliberatjonem et in omnem decesitjonem. ut si per quolivet tempore per quolivet modum vel ingenium quavis noster posteris successor seu quavis alia humana persona magna seu parva qui contra hanc chartulam nostre firmissi[m]e cessionis venire presumpserit et aliquod exinde at suprascripto monasterio tollere aut contrare vel querere aut minuare voluerit habeat illa persona anathema et maledictjonem a Patre et Filio et Spiritui Sancto et partem habeat cum Iuda traditore domini nostri Iesu Christi. insuper componere debeat in suprascripto monasterio at hominem in cuius hec chartula pro vice suprascripti monasterii in manu paruerit aureos solidos quingentos byzanteos et hec chartula nostre cessiojnis ut superius legitur firma et stavilis permaneat imperpetuum. + Leo divini largitate muneris archiepiscopus huic interfui concessioni precepto scilicet suprascriptę gloriose potestatis. + Maurus filius Pantaleonis Denticis testis sum. + Ego Ursus iudex testis sum. + Palumbus filius Iohanni de Palumbo de Sergio de Palumbo comes testis sum. + Ego Constantinus scriba huius civitatis Amalfi hanc chartulam per preceptjonem suprascripte gloriose potestatis scripsi. Anno vicesimo secundo principatus Salerni suprasscripti domni nostri Guaimarii gloriosi principis et secundo anno principatus eius Capue hac primo anno ducatus | illius Amalfi atque Sirrentum, mense octubro per suprascripta octaba indictjone. SI + Ego Constantinus scriba scripsi. Anno vicesimo secundo principatus Salerni suprascripti domni nostri Guaimarii gloriosi principis et secundo anno principatus eius Capue hac primo anno ducatus illius Amalfi atque Sirrentum, mense octubro per [suprascripta] indictjone.

Editions: Gallo 1937, n. 6; Willard 1973, p. 55; De Donato 1958-1959, pp. 169-170, tavv. 20-21 (source of the text reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, p. 756 [261], n. 43; Voigt 1902, n. 109; API, XV/63, tav. 29-21; RPD, n. 370. Fac simile: Mabillon 1709, suppl., p. 115 (ripr. parz.); Gallo 1937, tav. III (dove la didascalia attribuisce erroneamente il diploma a Grimoaldo IV); API, XV/63, tav. 20-21.

Pratesi 1958, p. 200; Taviani Carozzi 1991, II, p. 1142.

https://x0b.de/mabillon/image_open.php?no=829&idx=12

Il preceptum è emesso dal principe longobardo di Salerno Guaimario IV ed è redatto ad Amalfi da uno scriba locale estraneo alla cancelleria (Pratesi 1958, p. 200). Si inserisce questo diploma in questa sede per mera completezza, essendo il diploma stato emesso ad Amalfi a favore di personaggi amalfitani e presentando caratteristiche paleografiche, diplomatistiche e amministrative non rifereribili all'area longobarda campana (la marcatura è quindi limitata ai dati essenziali). Per un esame approfondito del documento e i relativi rinvii bibliografici, si veda pertanto il commento in API, XV/63, tav. 20-21.