Salerno, Archivio di Stato, Pergamene, fondo Monastero di San Giorgio di Salerno, perg. n. 6
source date: [991 January] [Salerno] [1073 June]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nel giugno 1073, in un procedimento presieduto da Sicone conte e giudice circa il possesso di un andito sito in Salerno, appartenente al monastero di S. Giorgio di Salerno e occupato malo ordine dal prete Roffridus, Giovanni, sacerdos et prepositus del monastero, produce un preceptum utili anulo consignatus emesso nel gennaio 991 dai principi Giovanni II e Guaimario IV, che viene inserto nel giudicato:

… Alterum ex ipsis preceptis continebat quomodo Johannes et Guaimarius principes inter aliut quod concesserant in ipso monasterio inclitas terras et casas quas pars ipsius monasterii habebat ultra et secus plateam que ducit inter has terras et casas et alias terras et casas ipsi monasterio pertinentes et conjunctas cum ipso monasterio cum pristino et puteo quod ibi habebat. et ut licentiam haberet pars ipsius monasterii edificia facere super ipsa platea sic in alto ut honerosa plaustra sub ipsis edificits ire et redire possint. Nec non et concesserant in ipso monasterio omnes res ubique per illorum principatum pars ipsius monasterii dominatura erat et que tunc suis dominationibus subjacebant tum unde monimen habebat verum etiam et unde monimina perdita vel combusta habebat. ut qualiter tunc ea dominari videbatur, sic in antea eas possidere valeret. Simulque concesserant ibidem omnes res mortuorum et illorum palatii que infra vel conjuncta cum rebus suprascripti monasterii fuerint. Nec non concesserant in ipso monasterio ut si aliquando contentio fuisset exurta adversus partem suprascripti monasterii et sacramenta ad persolbenda venissent ut scariones eiusdem monasterii sacramenta ipsa persolberent ut nullatenus Dei ancilla a quempiam exjnde molesta persisteret . sicut ipsum preceptum continebat quod scriptum est per Romoaldum notarium jn anno octabo principatus suprascripti domini Johannis et secundo anno principatus ipsius domini Guaimarii eius filii mense januario jndictione quarta.

Editions: Cassese 1950, pp. 48-49 (source of the text reproduced here).

Schipa 1887 [1968]*, p. 252 nt 1; p. 524 in nt. [pp. 173-174 nt. 6; p. 193 nt. 20]*, dove la pergamena che contiene il transunto è datata al 1074, non tenendo conto dello stile dell'incarnazione secondo il computo pisano introdotto nella cancelleria di Gisulfo II dal marzo 1070; Cassese 1950, pp. XI-XIII.

Precedente segnatura: Salerno, Archivio di Stato, Corporazioni religiose, fondo Monastero di San Giorgio di Salerno, b. 45, vol. I, segn. A, perg. 6, cc. 65-66