Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. I, 54 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, I, 55, p. 69)
source date: [853 December - 858 September] [Il terminus post quem è rappresentato dall'asces
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(...) + In nomine Domini. Quinto anno principatus domni nostri Ademarii, mense septembrio, septima indictione. Brebe emissa a nos Grimuald comes, qualiter venerunt nostram presentiam Madolo vestararius superius domni nostri et Lupipertus filius Lupi libertus quondam domni Audeperge; tunc ipse Madolus ostedit brebe sigillatum repetitionis, quomodo a suprascripta potestate concessa fuissent illi omnes res et pertinentia que fuit Iohanni filio Rapperti libertus Hermenaldi episcopi, qui dicebat esse in loco qui vocatur Lanium, Salernitane finibus.

Editions: CDC, I, n. 55 (a. 858 September), p. 69 (source of the texts reproduced here). Document summaries: .

Taviani Carozzi 1991, –– .

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/6CF0123D2D5B81EEC125723F004EBE23!opendocument&vs=DPR

Il brebe sigillatum è emesso dal principe longobardo di Salerno Ademario. Il vescovo Hermenaldus non è altrimenti noto.