Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, pergg. IV, 98; XII, 5; XII, 19; XII, 21 e 31 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, v. infra).
source date: [845-846] [Gli estremi cronologici si ricavano dalle trascrizioni di CDC, VIII,
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

1) Perg. IV, 98, inserto (CDC, III, n. 477, p. 27 - a. 995 January): (…) Domnus Sichenolfus princeps per rogum Radelghisi marepais concesserad Radtelmundi filio Rattelghisi monte ipso de Falerzo et monte ipso de Draguneia cum silbis et castanieta et quertieta per finis: de una parte fine mare; alia parte fine Aqua Palambora et saliente per fine de capite de ipsa aqua de ipsum monte Falerzu; de alia parte fine, sicut descendit per fine de medio ipso Toru de Falerzu et badit per media ipsa serra de ipsum monte super Aqua Ianni et perbadet per fine vestra per media ipsa serra super Aqua de flubio Albole ... in fossatu, et inde pergit per media valle et coniungit in Toru de Mandrelle et descendit per media serra de Planellu, et saliente usque serra de Calcara et pergente per balle qui dicitur Vetaminie, et descendente et coniungente in Aqua de Lempole et descendente in ripe erga mare et perdescendit in mare, et inde pergente et coniungente in ipsa Acqua Palambora et saliente in ipsa serra de capite de ipsum monte Falerzu; (…) et scriptum erad per Ragemprando notarium.

2) Perg. XII, 5, inserto (CDC, VIII, n. 1373/b, p. 290 - a. 1064 February): (...) Vir gloriosissimus Siconolfus Langobardorum gentis princeps concesserat Rattemundo fideli suo filio Rattelchisi montem ipsum de Falerzo et montem de Trabuneia cum silbis et castanietis et quercieta per fines; de una parte finis mare, alia parte finis aqua Palombara, et saliente per fines de capite de ipsa aqua in capite de ipso monte Falerzu de alia parte sicut descendebat per fines de medio ipso toru de Falerzu et ibat per mediam serram de ipso monte super aqua Ianni, et ibat per fines sua per mediam serram super aqua de fluvio Albole et ibat in fossatu; et inde pergebat per mediam vallem et coniungebat in toru de monte de Mantrelle. et ascendebat per mediam serram de Planellu et saliente per serra de Calcara et pergente per valle que dicebatur Vitaminie, et descendente et coniungente in aqua de Lempole, et descendente in ripe erga mare et descendebat in mare, et inde pergente et coniungente in ipsa aqua Palombara et saliente in serra de capite ipsius montis Falerzu. In ea ratione ut semper ipse Rattemundus et heredes suos predicta omnia que supra legitur in integrum habere et possidendum valere et facere quod vellent, sicut ipsum preceptum continet, scriptum per Ragemprandum notarium, actum Salerni, septimo anno, mense iunio, octaba indictione.

3) Perg. XII, 19, inserto (CDC, VIII, n. 1387/a, pp. 325-326 - a. 1064 November): (...) Vir gloriosissimus Ziconolfus Langobardorum gentis princeps concesserat Rattemundo fideli suo filio Rattelchisi montem ipsum de Falerzo et montem de Trabuneia cum silbis et castanietis et quercietis per fines de una parte finis mare. Alia parte finis aqua Palombara et saliente per finem de capite de ipsa aqua in capite de ipso monte Falerzo. de alia parte sicut descendebat per fines de medio ipso toro de Falerzu et ibat per media serra de ipso monte super aqua Ianni et ibat per fine sua per mediam serram super aqua de fluvio Albole et ibat in fossatu. et inde pergebat per mediam vallem et coniungebat in toru de monte de Mantrelle et ascendebat per mediam serram de Planellu et salientem per serra de Calcara et pergentem per vallem que dicebatur Vitaminie et descendentem et coniungente in ...... de Lembole et descendente in ripe erga mare et descendebat in mare. et inde pergente et coniungente in ipsa aqua Palombare et saliente in serra de capite ipsius montis Falerzi. In ea ratione ut semper ipse Rattemundus et heredes suos predicta omnia que supra legitur integrum habere et possidere valere et facere quod vellent sicut ipsum preceptum continet scriptum per Ragemprandum notarium, actum Salerni, septimo anno, mense iunio, octaba indictione.

4) Perg. XII, 21 e 31 (2 originali), inserto (CDC, IX, n. 13, pp. 41-42 - a. 1066 February): (…) Sicenolfus princeps per rogum Radelchis marepais concesserat Rattelmundo filio Rattelchisi montem ipsum de Falerzo et montem de Dragoneia cum silbis et castaneta et querceta per fines: de una parte fine mare; alia parte fine aqua Palombara et saliente per finem de capite de ipsa aqua de ipso monte Falerzu; de alia parte sicut descendebat per fine de ipso suprascripto medio torum de Falerzo et ibat per mediam serram de ipso monte super aqua Ianni et ibat per fine ipsius domni principis per media ipsa serra super aqua de fluvio Albole et ibat in fossatum et pergebat per mediam vallem et coniungebat in toro de Mandrelle et descendebat per mediam serram de Planello et saliebat per serram de Calcara et pergebat per vallem de Vitamenia et descendebat et coniungebat in aqua Lempole et descendebat in ripe erga mare et descendebat in mare et pergebat et coniungebat in ipsa aqua Palombara et saliebat in ipsa serra de Falerzu, et aliud continebat ipsum preceptum scriptum per Ragemprandum notarium.

Editions: CDC, III, n. 477 (a. 995), p. 27; VIII, n. 1373/b (a. 1064), p. 290; VIII, n. 1387/a (a. 1064), pp. 325-326; IX, n. 13 (a. 1066), pp. 41-42 (all the texts are reproduced here). Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 3, p. 741 [249]*.

Taviani Carozzi 1991, II, p. 1131.

1) http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/60646306919EAED3C125725B003F0C42!opendocument&vs=DPR;

2) http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/F4D709386ABB322EC1257364004D8286!opendocument&vs=DPR;

3) http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/EAC6D608409F8F2DC1257364004F0545!opendocument&vs=DPR;

4) http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/DPR/EE9F3D0CDD5FE962C1257304007ADF90!opendocument&vs=DPR.

Il diploma, emesso dal principe longobardo di Salerno Siconolfo, è citato in diversi documenti cronologicamente successivi, il cui testo è riportato sopra. In una carta privata si citano gli stessi beni, cfr. CDC, III, n. 534 (a. 1000, Salerno), p. 107. Considerando le minime varianti lessicali delle due trascrizioni, si procede soltanto alla marcatura della prima in ordine di lettura.